شناسایی منشاء بیماری HIV

نویسنده:

۰۹:۰۱:۲۰

این گروه تحقیقاتی که محققانی از دانشگاه آکسفورد از بریتانیا و دانشگاه لوون از بلژیک سرپرستی آن را برعهده داشتند، نتایج تحقیق خود را در روزنامه Science منتشر کردند.
بیماری HIV اولین بار حدودا‍ً 30 سال پیش مورد شناسایی قرار گرفت. تا آن زمان تقریباً 75 میلیون نفر در سراسر جهان به این ویروس آلوده شده بودند. آفریقای سیاه بیش از هر جای دیگری به این ویروس آلوده شده بود و از هر 20 نفر یک نفر به این بیماری مبتلا بود.

طبق گفته محققان؛ این موضوع به اثبات رسیده است که ویروس HIV تاکنون حداقل 13 بار از پستانداران و میمون‌ها به انسان منتقل شده است. با این حال، این محققان تأکید دارند تنها یک بار از این انتقال‌ها منجر به بیماری HIV شد که امروزه می‌شناسیم. اما این بیماری کی و کجا شروع شد؟
یکی از اساتید دانشگاه آکسفورد می‌گوید: «بیشتر تحقیقاتی که تاکنون در زمینه منشاء بیماری HIV انجام شده، رویکردی مرحله به مرحله داشتند تا تاریخ ژنتیک HIV را مشخص کنند. به همین دلیل ژنوم‌های خاص HIV جاهای مختلفی را مورد بررسی قرار می‌دادند». اما این استاد و همکارانش تصمیم گرفتند تا رویکرد متفاوتی را پیش گیرند.

وی افزود: «ما برای اولین بار تمام شواهد موجود را با استفاده از روش‌های تعیین تاریخ گونه‌ها مورد تجزیه و تحلیل قرار دادیم. این روش‌ها به ما اجازه دادند که به صورت آماری منشاء یک ویروس را مشخص کنیم. این یعنی ما می‌توانیم با درصد اطمینان بالایی بگوییم که بیماری HIV کی و از کجا نشئت می‌گیرد».

این گروه تحقیقاتی با استفاده از این روش‌ها توانست رد بیماری HIV را در شهر کینشازا در دهه 1920 پیدا کند. این تیم عواملی را شناسایی کرد که منجر به گسترش HIV از کینشازا به آفریقای سیاه در دهه‌های 1920 الی 1950 شده است. این تیم متوجه شد که گسترش این ویروس از کینشازا به مناطق دیگر از الگویی پیروی کرده که قابل پیش‌بینی بوده است.
احتمالاً تغییرات اجتماعی و دسترسی به روش‌های نقل و انتقال باعث ایجاد بیماری HIV شده است. با توجه به این که تا پایان دهه 1940 سالانه یک میلیون نفر از خطوط راه آهن کینشازا استفاده می‌کردند، نقل و انتقال میان کینشازا و آفریقای مرکزی به ویژه خطوط راه آهن مهم‌ترین عامل گسترش این بیماری محسوب می‌شود.

همچنین، محققان متذکر شدند که تغییرات اجتماعی در زمینه استقلال در دهه 1960 احتمالاً باعث شده که این آلودگی از جوامع کوچک به جوامع بزرگ انتقال پیدا کرده و در نهایت منجر به یک بیماری همه‌گیر در سراسر جهان شود.
این گروه تحقیقاتی اظهار داشت که تحقیقات بیشتری بر روی عوامل اجتماعی مؤثر بر بیماری HIV خواهد داشت.

پریا اقدامی
 

برگرفته از
HIV
لینک کوتاه

دیدگاه