باغچه آبی!

نویسنده:

۰۸:۱۵:۴۲

با خواندن متن زیر همین امروز در حیاط‌ تان باغی آبی درست کنید! نگران نباشید روش کار بسیار ساده است!

آب علاوه بر کمک به رشد گیاهان‌تان، می‌تواند منظره‌ای خارق العاده هم به حیاط یا بالکن‌تان اضافه ‌کند! منظره ای که بتوانید عصرهای طولانی را در کنار آن با فنجانی چای سر کنید! چرا که نه؟!

به وسیله درست کردن حتی یک یا دو گلدان پر از گیاهان آبی فضای حیاط تان دگرگون می‌شود و چشم اندازی آرامش بخش پیدا می‌کند.

هر چه ظرف یا گلدانی که برای کاشت گیاهان آبی‌تان انتخاب می‌کنید بزرگ تر باشد، فضای بیشتری برای رشد خواهند داشت، دمای آب ثابت تر خواهد ماند، از رشد جلبک ها جلوگیری خواهد شد و استرس گیاهان کمتر می‌شود.

گلدانی که انتخاب می‌کنید حداقل باید ۱۵ سانتی متر عمق و دهانه‌ای به طول ۳۷ سانتی متر داشته باشد و از فلزهای گالوانیزه، استیل، گلدان های سفالی لعاب دار، سرامیک یا سنگ ساخته شده باشد (گلدان های شیشه ای به راحتی می‌شکنند). اگر درون گلدان تیره و تاریک باشد عمق آب را بیشتر نشان می‌دهد و هم چنین جلبک‌ها را هم از دید پنهان می‌کند.

برای انتخاب گیاه به اندازه انتخاب گلدان گزینه دارید!

گیاهانی که از آب بیرون می‌آیند مثل نیلوفر آبی، لاله مردابی و نی نیاز به یک لایه خاک در زیر سطح آب دارند. این گیاهان بلند می‌شوند و از گلدان آبی بیرون می‌آیند و حال و هوای یک برکه را به بالکن‌تان می‌دهند. این گیاهان اغلب گل دار هستند.

گیاهانی که بر روی آب شناورند مثل سنبل آبی و کاهوی آبی بر روی سطح آب می‌مانند. برگ های ضخیم و درشتشان که بر سطح آب پهن می‌شود در تضاد با گیاهان دسته بالا هستند. این گیاهان با جلوگیری از ورود نور خورشید به آب باعث خنک ماندن آب می‌شوند.

گیاهان شناور به سرعت گسترش پیدا می‌کنند، پس به اندازه ای از آنها استفاده کنید که حداقل ۴۰ درصد سطح آب خالی بماند.

اگر فضای اضافه داشتید می‌توانید از گیاهان غوطه ور در آب هم استفاده کنید. این گیاهان فضا درون گلدان تان را پر و سبز و انبوه می‌کنند! استفاده از آنها هم خالی  از لطف نیست!

سعی کنید گیاهانی را انتخاب کنید که با هم تضاد رنگی داشته باشند در این صورت باغ آبی‌تان چشم گیر تر خواهد شد. مثلا گیاهان سبز رنگ را در کنار گیاهان با برگ‌های قرمز قرار دهید. برای دیزاین باغ‌تان می‌توانید به ۲ صورت عمل کنید. یا گیاهان بلند تر را در یک طرف گلدان قرار دهید و گیاهان کوتاه تر و شناور را در جلوی آنها بگذارید، یا گیاهان بلند تر را در وسط و گیاهان کوتاه و شناور را در اطراف آنها بکارید.

آبی تازه، بدون کلر و سبک و ۶ ساعت آفتاب برای باغ آبی‌تان فراهم کنید تا با شادابی خود شما را هم سرحال بیاورد!

می‌توانید از ماهی های رنگارنگ هم در باغ آبی تان استفاده کنید تا واقعا حال و هوای یک برکه را به آن بدهید!

اگر همین امروز صبح کار ساخت این باغ آبی را شروع کنید، عصرانه را در کنار آن صرف خواهید کرد! پس دست به کار شوید!

برگرفته از
midwestliving
لینک کوتاه