نجات جان میلیون‌ها نفر با اتومبیل‌های خودکار

نویسنده:

۰۸:۲۰:۴۲

وب‌سایت QuickQuid.co.uk این موضوع را مورد بررسی قرار داده است. در این بررسی نشان داده شده که چگونه اتومبیل‌های خودکار از نظر اقتصادی مقرون به صرفه خواهند بود. این اتفاق زودتر از چیزی که انتظار دارید، پیش خواهد آمد.

اتومبیل‌های خودکار دیگر تنها در داستان‌های تخیلی علمی وجود ندارند. امروزه این اتومبیل‌ها ساخته شده‌اند و قرار است در آینده رواج یابند.
بررسی این وب‌سایت نشان می‌دهد که در دوره اول این اتومبیل‌ها، راننده رانندگی می‌کند و ویژگی‌های خودکار زمانی که اتومبیل احساس کند تصادفی به زودی رخ خواهد داد، وارد عمل خواهند شد. در دوره دوم راننده هنوز مهم‌ترین اپراتور اتومبیل محسوب می‌شود، اما می‌تواند رانندگی و پارک کردن اتومبیل را بر عهده اتومبیل بگذارد. در فاز سوم اتومبیل خود رانندگی می‌کند. راننده روی صندلی راننده می‌نشیند تا اگر مشکلی پیش آمد، کنترل را به دست گیرد. در فاز چهارم که دو دهه بعد اتفاق می‌افتد، تمام اتومبیل‌ها کاملاً خودکار هستند. انسان هیچ مداخله‌ای در روند رانندگی ندارد.

اما به کارگیری موتورها و طراحی‌های بهتر به همراه مدیریت ترافیک باعث می‌شود که اتومبیل‌های خودکار سوخت بسیار کمتری مصرف کنند. در حال حاضر در آمریکا به ازای هر 5.79 مایل یک لیتر بنزین مصرف می‌شود. پیش‌بینی می‌شود در آینده به ازای هر 14.4 مایل یک لیتر بنزین مصرف شود. این میزان مصرف باعث می‌شود که سالانه 92.55 میلیارد دلار در مصرف سوخت صرفه‌جویی شود.

هزینه تصادفات جاده‌ای در آمریکا با احتساب از دست دادن شنوایی، وابستگی خانواده، هزینه‌های درمانی، هزینه‌های خدمات اورژانس، هزینه‌های مدیریت و تأخیر مسافرت شدیداً تحت تأثیر قرار می‌گیرد. از آنجا که 90 درصد تصادفات به دلیل اشتباهات انسانی رخ می‌دهد، با حذف این احتمال، 330 میلیارد پوند ذخیره خواهد شد.

هر کارمند سالانه 38 ساعت را در ترافیک می‌گذارند. اگر ترافیکی وجود نداشته باشد سالانه 80.94 میلیارد پوند ذخیره می‌شود. در مورد مصرف سوخت نیز باید بگوییم با حذف ترافیک، 71.92 لیتر به ازای هر نفر سوخت کمتری مصرف می‌شود. در کل می‌توان گفت اتومبیل‌های خودکار سالانه مبلغی در حدود 760 میلیارد پوند به اقتصاد آمریکا کمک خواهند کرد.

اما سؤال اصلی این است که آیا چیزهایی که گفتیم، اتفاق خواهد افتاد یا خیر. این سایت ادعا می‌کند که تا سال 2026 تمام اتومبیل‌ها کاملاً خودکار می‌شوند. تنها 12 سال تا آن زمان باقی مانده است. پس منتظر می‌مانیم تا ببینیم آینده چه خواهد شد؟!

 

پریا اقدامی

 
برگرفته از
اتومبیل‌های خودکار
لینک کوتاه

دیدگاه