گزارش مالی فصل سوم سامسونگ: کاهش ۶۰ درصدی سود

نویسنده:

۰۴:۰۵:۵۶

پیش از این تحلیلگران پیش‌بینی کرده بودند سود عملیاتی فصل سوم سامسونگ به ۵.۶ تریلیون وون ( ۵.۲ میلیارد دلار)‌ برسد و فروش کلی آن از ۴۷.۳ میلیارد دلار فراتر رود. اما واقعیت چیز دیگری از کار درآمده است. سود عملیاتی سامسونگ در سه ماهه سوم امسال ۳.۸ میلیارد دلار شده و فروش کلی آن از ۳۸ میلیارد دلار فراتر نرفته است. این میزان نشانگر کاهش ۶۰ درصدی سود عملیاتی سامسونگ نسبت به سه ماهه سوم سال ۲۰۱۳ است.
 
سامسونگ دلیل این کاهش را، پایین آوردن میانگین قیمت فروش محصولاتش در سال جاری اعلام کرده است. البته باید گفت که این چهارمین فصل متوالی است که سامسونگ با کاهش میزان درآمد و سود مواجه می‌شود. به نظر می‌رسد در این میان تنها قیمت گذاری سامسونگ موثر نبوده است و رقابت سنگین غولهای تازه وارد چینی در دنیای اندروید ضربات مهلکی را بر سهم بازار اسمارت‌فونهای سامسونگی وارد آورده است.
 
البته جالب است که آمار فروش عددی ابزارهای سامسونگی در این مدت افزایش یافته. سامسونگ می‌گوید انتظار دارد که این کاهش سود در فصل بعدی هم ادامه پیدا کند. زیرا اکنون به جز ابزارهای اندرویدی چینی، در جبهه دیگری هم باید جنگ را ادامه دهد. آیفون ۶ و آیفون ۶ پلاس اپل نیز تازه نفسهای این نبرد هستند که سامسونگ باید با گلکسی نوت ۴ یک‌تنه به مبارزه با آنها برود.
 
عباس واحدی

 
برگرفته از
گزارش مالی سامسونگ
لینک کوتاه