ارتباط ژنتیک افراد با تأثیر قهوه بر روی سلامت

نویسنده:

۰۴:۴۲:۰۵

در گذشته دانشمندان معتقد بودند که احتمالاً یک مکانسیم ژنتیکی، عکس‌العمل‌ افراد نسبت به کافئین را سبب می‌شود. اما شناسایی انواع خاصی از ژنتیک که مسئول تفاوت عکس‌العمل افراد نسبت به کافئین بودند، دشوار بود.

در سال 2006 تحقیقی منتشر شد که نشان می‌داد چگونه ژنتیک افرادی که قهوه می‌نوشند با تأثیر مثبت یا منفی قهوه بر روی قلب افراد در ارتباط است.
محققان آن تحقیق دریافتند که برخی افراد ژنی خاص دارند که سوخت‌و‌ساز کافئین را کند می‌کند. اگر این افراد روزانه 3 فنجان قهوه بنوشند، در مقایسه با افرادی که این ژن را دارند اما تنها یک فنجان قهوه در روز می‌نوشند، 36 درصد بیشتر در معرض خطر بیماری‌های قلبی هستند.
با این حال، افرادی که ژن خاصی دارند که مسئول سوخت‌و‌ساز سریع کافئین است، حتی اگر روزی سه فنجان قهوه نیز بنوشند، باز هم احتمال ابتلا به بیماری‌های قلبی در این افراد کمتر است.
در این تحقیق جدید، محققان بیش از 120 هزار نفر را که به طور عادی قهوه می‌نوشیدند، مورد بررسی قرار دادند. شرکت‌کنندگان در این تحقیق، از آمریکایی‌های ساکن اروپا و یا دارای اجداد آفریقایی بودند.
محققان دو نوع ژن که با سوخت‌و‌ساز کافئین در ارتباط بود و دو ژن دیگر که احتمالاً بر مزایای کافئین تأثیر داشت، شناسایی کردند. همچنین دو ژن دیگر نیز شناسایی شد که با سوخت‌وساز لیپید و گلوکز مرتبط بودند و برای اولین بار در سوخت‌وساز و تأثیر عصبی  کافئین مشارکت داشتند.
محققان به این نتیجه رسیدند که قهوه و کافئین با سلامتی فرد ارتباط دارند. نتایج این تحقیق این امکان را به وجود آورد تا افرادی که افزایش یا کاهش مصرف قهوه به نفع سلامتی آن‌هاست، شناسایی شوند. ژن‌های جدیدی که شناسایی شده‌اند، همان ژن‌های قبلی نیستند. در نتیجه، این تحقیق گام مهمی در تحقیقات مبتنی بر قهوه محسوب می‌شود.
این تحقیق نشان می‌دهد که افراد با توجه به تأثیر کافئین، میزان مصرف قهوه را تعدیل می‌کنند.
تحقیق دیگری که اوایل امسال نتایج آن منتشر شد و طی 20 سال صورت گرفته بود، نشان می‌دهد افرادی که به مدت چهار سال مصرف روزانه قهوه را حداقل یک فنجان در روز افزایش داده‌اند، در مقایسه با افراد دیگر، طی چهار سال بعدی 11 درصد کمتر در معرض انواع دیابت قرار داشتند.

پریا اقدامی
 

برگرفته از
تأثیر قهوه بر روی سلامت
لینک کوتاه