سفری سالم به سنگاپور داشته باشید!

نویسنده:

۰۷:۲۸:۰۸

آنچه مسافران سنگاپور باید برای حفظ سلامت خود در هنگام سفر بدانند.

کشور سنگاپور در خطر ویروس زیکا است. عفونت زیکا در زنان باردار منجر به نواقص جدی مادرزادی می‌شود. بنابراین، خانم‌های باردار از سفر به سنگاپور باید جداً پرهیز کنند. همه مسافرانی که بالاخره تصمیم دارند به این سفر پرمخاطره بروند باید به شدت راهنمایی‌هایی که در ادامه می‌دهیم را دنبال کنند تا از گزش حشرات و انتقال جنسی ویروس زیکا در طول سفر و بعد از آن در امان بمانند.

واکسن و بهداشت

فهرست واکسن‌ها و داروها را بررسی کنید. بهتر است ۴ تا ۶ هفته قبل از سفرتان برای سفر واکسینه شوید یا داروهای لازم را مصرف کنید.

قابل توجه همه مسافران:

به هر مقصدی که می‌خواهید سفر کنید، واکسن‌های خود را به صورت روتین به روز کنید. برخی واکسن‌ها برای سفر الزامی هستند.

واکسن‌های روتین: قبل از هر سفری واکسن‌های خود را به روز کنید. این واکسن‌ها شامل واکسن‌های سه‌گانه سرخک، سرخجه، اوریون (MMR)، واکسن دیفتری، کزاز، سیاه سرفه، آبله مرغان، فلج اطفال و واکسن آنفلوآنزای سالانه شما می‌شود.

 

قابل توجه بیشتر مسافران:

واکسن بزنید و داروهای لازم را مصرف کنید زیرا شما هم در سفر به کشور سنگاپور در برابر خطر ابتلا به این بیماری‌ها هستید.

هپاتیت آ: سازمان کنترل و پیشگیری از بیماری توصیه می‌کند که این واکسن زده شود زیرا شما از طریق مصرف آب یا غذای آلوده در سنگاپور ممکن است به این بیماری مبتلا شوید؛ مهم نیست در چه نوع رستورانی غذا می‌خورید یا در چه هتلی اقامت دارید.

تیفوئید: مصرف آب و غذای آلوده در سنگاپور شما را در خطر ابتلا به بیماری تیفوئید نیز قرار می‌دهد. بیشتر مسافران باید این واکسن را بزنند؛ مخصوصاً آنهایی که قرار است به ملاقات دوستان و خویشاوندان خود در کشور سنگاپور بروند، به شهرهای کوچک‌تر یا مناطق روستایی سفر کنند یا اگر تمایل دارند غذاهای عجیب و غریب را در مکان‌های عجیب و غریب بخورند.

قابل توجه برخی از مسافران:

از پزشک خود بپرسید که چه واکسن‌ها و داروهایی بر حسب جایی که می‌خواهید بروید، مدت زمان اقامت شما و کارهایی که می‌خواهید انجام دهید لازم دارید؛ یا حتی اگر از ایران به سنگاپور سفر می‌کنید به چه نوع واکسن‌های خاصی نیاز پیدا خواهید کرد.

هپاتیت ب: تماس جنسی، تزریق با سرنگ‌های آلوده و محصولات خونی شما را در معرض ابتلا به هپاتیت ب قرار می‌دهند. مرکز کنترل و پیشگیری از بیماری توصیه می‌کند که اگر شریک جنسی جدیدی دارید، تتو یا خالکوبی می‌کنید یا نگین‌های تزئینی روی صورت یا بدن می‌زنید یا هر نوع عمل جراحی خواهید داشت، حتماً این واکسن را از قبل بزنید.

 

 

هاری: هاری در خفاش‌های سنگاپور وجود دارد. البته، این خطر خیلی از مسافران را تهدید نمی‌کند. اما اگر شما هم یکی از این گروه‌ها هستید، به گفته مرکز کنترل و پیشگیری از بیماری بهتر است واکسن هاری را تزریق کنید.

  • مسافرانی که به مکان‌های دورافتاده سنگاپور سفر می‌کنند و فعالیت‌هایشان در محیط باز است ممکن است در خطر گازگرفتگی خفاش قرار گیرند. (سفرهای ماجراجویانه و غارنوردی از جمله این فعالیت‌ها هستند).
  • افرادی که با خفاش‌ها یا اطراف آنها کار می‌کنند (مثل آنهایی که متخصص حیات وحش هستند یا در مورد خفاش‌ها تحقیق می‌کنند) نیز در معرض خطر هستند.

تب زرد: در سنگاپور خطر ابتلا به تب زرد وجود ندارد. اگر از کشوری به مقصد سنگاپور سفر می‌کنید که احتمال ابتلا به تب زرد وجود دارد، دولت سنگاپور از شما گواهی واکسن تب زرد می‌خواهد. پزشک به شما خواهد گفت که آیا شما که ایرانی هستید، نیاز به واکسینه شدن در برابر تب زرد دارید یا نه.

 

اقامت خود را سالم و ایمن کنید

کارهایی که باید برای سلامت خود و امنیت در سفرتان انجام دهید را یاد بگیرید. واکسن‌ها نمی‌توانند به تنهایی شما را در برابر خیلی از بیماری‌ها بیمه کنند. بنابراین، باید مراقب رفتارتان باشید.

امن بخورید و بیاشامید

استاندارد غذا و آب در سنگاپور شبیه ایران است. بیشتر مسافران لازم نیست احتیاط خیلی زیاد و فراتر از چیزی که در کشور و خانه خود می‌کنند برای خوردن غذا یا آب داشته باشند.

خود را از گزش حشرات دور نگه دارید

با این که سنگاپور یک کشور صنعتی‌شده است اما هنوز هم گزش حشرات بیماری‌ها را انتشار می‌دهد. برای دور کردن حشرات از خود درست مثل همان شیوه‌ای رفتار کنید که در کشور ایران آنها را از بین می‌برید. حتماً سعی کنید از مناطق جنگلی دور نگه دارید.

 

برگرفته از
cdc.gov
لینک کوتاه