آخرین پادشاه انگلیسی که در میدان نبرد کشته شد چه کسی بود؟

نویسنده:

۰۶:۱۴:۵۲

 
با توجه به مقاله‌های جدید، ریچارد سوم (King Richard III)، شاه انگلستان، ممکن است پادشاهی خود را فقط به خاطر گم کردن اسبش از دست داده باشد و در نهایت به طرز دردناکی در میدان جنگ کشته شده باشد. این پادشاه انگلستان از حدود ده دوازده نوع آسیب جدی که در میدان جنگ به او وارد شد، رنج برد؛ اما بعد از این ضربات مرگبار، احتمالا تنها چیزی که او را از پای درآورد رها کردن اسب خود بوده است.
از آن‌جا که اسکلت این پادشاه قرن پانزدهمی، در سال 2012 زیر یک پارکینگ در مرکز انگلستان کشف شد؛ تاکنون دانشمندان مطالعات متعددی را روی آن انجام داده‌اند. از جمله بررسی ستون فقرات پیچ خورده او که منجر شد، شکسپیر او را " گوژپشت" خطاب کند. مجله لانست (Lancet) اعلام کرده است که در آخرین پژوهش‌های انجام شده، دانشمندان با استفاده از اسکن کامپیوتری و روش‌های دیگر به تجزیه و تحلیل اسکلت زخمی ریچارد سوم پرداختند.

"سارا هینسورث" (Sarah Hainsworth) استاد مهندسی مواد در دانشگاه لستر (University of Leicester) و یکی از نویسندگان این مطالعه می‌گوید "ریچارد در پایان زندگی‌اش احتمالا در درد فراوانی بوده است." او گفت به احتمال زیاد پادشاه توسط مهاجمان متعددی پس از این‌که از اسب خود پایین آمده بود مورد حمله قرار گرفته باشد و اسب او نیز در یک باتلاق گیر افتاده بود.

اسکلت ریچارد، شواهدی از 11 نوع جراحت ناشی از سلاح‌های متفاوت دارد؛ از جمله خنجر، شمشیر، یک نیزه بلند فلزی، تبر و قلابی که با آن شوالیه‌ها را از اسب‌های خود پایین می‌کشاندند. هینسورث می‌گوید "نبردهای قرون وسطی خونین و وحشیانه بوده‌اند، با توجه به این‌که یکی از آسیب‌های جمجمه او نشان دهنده سوراخی در سرش است که توسط شمشیر صورت گرفته است."
9 گونه از آسیب‌های ریچارد در سرش ثابت می‌کند که او "کلاه خود جنگی" خود را در طول جنگ در "باسورث فیلد" (Bosworth Field) برابر هنری تودور در 22 آگوست 1485 به نحوی از دست داده است. او آخرین پادشاه انگلیسی بود که در میدان نبرد جان خود را از دست داد.

 

یاسمن فراهانی فرد
برگرفته از
King Richard III
لینک کوتاه