اعلام رسمی کنفرانس ویژه اپل، ۲۴ مهر: باید منتظر چه باشیم؟

نویسنده:

۰۵:۲۷:۵۸


نکته جالب این مراسم، عنوانی است که اپل برای آن انتخاب کرده: «این راه بسیار درازی بوده است.»  لذا خبرنگاران را به کامپوس اپل در کوپرتینو دعوت کرده تا روز ۱۶ اکتبر «یک مراسم ویژه» برگزار نماید.
 
همانند همه کنفرانسهای اپل هیچ اطلاعی از جزئیات و محصولاتی که قرار است معرفی شوند در دست نیست. البته آسیاب شایعه‌سازی هیچگاه از حرکت نمی ایستد و می توانیم با شنیده‌های گوشه و کنار اینترنت، ایده مبهمی از این مراسم به دست آوریم.
 
 

آیپد ایر و آیپد مینی جدید
برخی ویدیوهای لو رفته در هفته گذشته نشان می دهد عرضه آیپد ایر و مینی جدید در آینده نزدیک قطعی است. با توجه به تصاویر لو رفته احتمالا قرار نیست تغییر بنیادینی در طراحی (همچون آیفون ۶ و ۶ پلاس) این دو شاهد باشیم. البته اسمارت‌فونهای جدید این شرکت بر زبان طراحی آیپدهای تازه نیز بی تاثیر نبوده اند.
 
از همه مهمتر اینکه ابعاد آنها باز کاهش یافته است. به نظر می‌رسد آیپد ایر جدید قرار است ۷ میلیمتر ضخامت داشته باشد. همچنین بعید نیست که دکمه هوم به تاچ آی‌دی مجهز شود. درباره بازطراحی اسپیکرها و بهبود دوربین هم سخنانی شنیده می‌شود. پیش از این نیز گفته شد که مدل طلایی به لیست رنگهای آیپد ایر اضافه خواهد شد.
 
از نظر قطعات داخلی نیز انتظار داریم پردازنده قدرتمند A8X  روی آن نصب گردد. A8X چیپی تقریبا همانند آنچه در آیفون ۶ و ۶ پلاس به کار رفته، اما احتمالا با سرعت کلاک بالاتر خواهد بود. اگرچه برای اولین بار خانواده آیفون به مدل ۱۲۸ گیگابایتی مجهز شده، اما مشخص نیست که آیا این اتفاق برای آیپد می‌افتد و شاهد حافظه داخلی ۲۵۶ گیگابایت خواهیم بود یا خیر!
 
 
آی‌مک با نمایشگر رتینا
نمایشگرهای با کیفیت فوق‌العاده بالا یکی از نکات کلیدی کنفرانس ۲۴ مهر اپل خواهند بود. نسخه‌های بتای اواس ایکس یوسمیت منتشر شده و می‌دانیم این سیستم‌عامل از رزولوشن‌های بسیار بالا پشتیبانی می‌کند. گزینه‌هایی چون 6400x3600 و 5760x3240 و 4096x2304 پیکسل در تنظیمات نمایشگر یوسمیت بسیاری را به این گمان انداخته که قرار است آی‌مکها نیز بالاخره به نمایشگر رتینا مجهز شوند.
 
این جهش برای طراحان یک تغییر بسیار عظیم به شمار می‌رود. به ویژه اگر اپل همراه آن نسخه سازگار با رتینای برنامه‌های iMovie و Final Cut Pro را نیز عرضه نماید.
 
 
سیستم‌عامل OS X Yosemite
با توجه به نسخه‌های بتا و گلدن مستر عرضه شده از این سیستم‌عامل، به نظر می‌رسد اپل دیگر آماده عرضه رسمی نسخه نهایی آن در مراسم پیش رو باشد. 
 
نسخه تازه سیستم عامل دسک‌تاپ این شرکت رنگی‌تر شده و رابط کاربری برای نزدیکتر شدن به سیستم عامل موبایل اپل، تغییرات فراوانی یافته است. علاوه بر این بعد از مدتها ظاهر نرم‌افزارهای سیستمی همچون سافاری، میل، مسیجز و آیکلود درایو نیز دگرگون شده است.
 
علاوه بر این یوسمیت و آی‌اواس ۸ نزدیکی بسیار زیادی با هم دارند. اکنون دیگر کاربران آیفون می‌توانند تماسها و پیامکهای شان را روی مکبوک دریافت کنند. همچنین شما می‌توانید کاری را روی یک ابزار شروع کنید و ادامه آن را روی ابزار دیگرتان ببینید.
 
 

و شاید یک چیز دیگر: مک‌بوک ایر رتینا ۱۲ اینچ!
مک‌بوک ایر با نمایشگر رتینا می‌تواند جذاب‌ترین محصول سال جاری اپل برای بسیاری از طرفداران این شرکت باشد. مدتها است که در گوشه و کنار شایعات یک مک‌بوک ایر رتینا به گوش می‌رسد و کاربران زیادی را ذوق زده کرده. گفته می‌شود این محصول ۱۲ اینچی بوده و حاشیه نمایشگر آن بسیار کمتر از مکبوک ایرهای قبلی است. به گونه‌ای که در همان قاب و قالب مکبوک ایر ۱۱ اینچی جای می‌گیرد.
 
اما علی‌رغم تمام کشش بازار و البته آرزوی کاربران ویندوز برای در دست گرفتن چنین اولترابوکی، هنوز گفته می‌شود احتمالا به این زودی خبری از مک‌بوک ایر رتینا نخواهد بود و باید تا اوایل ۲۰۱۵ صبر کنیم.
 
 
همیشه هیاهو پیرامون مراسم اپل فضای اینترنت را پر می‌کند و بعد از حضور مدیران روی سن می‌بینیم که بسیاری از آنها حقیقت داشته. اکنون نیز اپل خبرنگاران را به سالن کنفرانس پردیزه اصلی خود دعوت کرده. جایی که آیفون 5S را رونمایی کرد. لذا برخی پیش‌بینی می‌کنند که مراسم۲۴ مهر قرار نیست چندان جنجالی باشد، یا محصولات پر سر و صدایی چون آیفون ۶ و اپل واچ رونمایی شوند. 
 
عباس واحدی

 
برگرفته از
کنفرانس ویژه اپل
لینک کوتاه

دیدگاه