رتبه پنجم اپل در میان بزرگترین تولیدکنندگان کامپیوتر شخصی دنیا

نویسنده:

۱۱:۱۸:۴۷

 
بر اساس گزارشهای تازه، اپل اکنون پنجمین تولیدکننده بزرگ کامپیوترشخصی در دنیا است. در تازه‌ترین گزارش فصلی فروش کامپیوتر شخصی موسسه IDC، این شرکت Macساز توانسته با پشت سر گذاردن ایسوس، در رتبه پنجم بایستد. البته این گزارش حاوی موضوع نگران کننده ای نیز هست. بازار فروش کامپیوتر شخصی طی نیمه دوم سال ۲۰۱۴ رو به افول گذارده و اندکی کوچکتر شده است.
 
بازار جهانی پی‌سی نسبت به زمان مشابه سال گذشته میلادی، افول منفی ۱.۷ درصدی را تجربه کرده است. اما نکته قابل توجه اینجا است که موسساتی از قبیل IDC، سقوط بیش از ۴.۱ درصدی را برای این بازار پیش‌بینی کرده‌بودند. البته در سه ماهه سوم سال ۲۰۱۴، میزان فروش کامپیوتر شخصی کاهش ۷.۶ درصدی را به خود دید. در حالی که پیش بینی می‌شد این میزان به منفی ۱۰ درصد برسد.
 
البته جالب اینجا است که ۵ فروشنده برتر بازار همگی با رشد درآمدها روبرو بوده‌اند و ۵ تا ۱۲ درصد بهتر از سه ماهه سوم سال گذشته عمل کرده‌اند. اما در کنار عملکرد خوب لنوو، اچ پی، دل، ایسر و اپل (به ترتیب برترین تولیدکنندگان) در این فصل، رقبای آنها با سقوط ۱۷.۹ درصدی فروش روبرو شده‌اند. 
 
جالب اینکه بر خلاف گزارش IDC که اپل را در رتبه پنجم قرار داده، گزارش موسسه Gartner حاکی از آن است که ایسوس همچنان این جایگاه را در اختیار خود دارد و سهم آن از فروش بازار جهانی ۷.۳ درصد است.
 
مهم اینکه برخی از موسسات و تحلیلگران در خصوص این آمارها اعتقاد دارند اگرچه اپل تنها سهم ۵ تا ۶ درصدی را از بازار فروش PC در اختیار دارد. اما به دلیل حاشیه سود بسیار بالایی که در تمامی محصولات این شرکت دیده می‌شود، بیش از ۵۰ درصد سود صنایع کامپیوترهای شخصی در جیب اپل ریخته می‌شود.
 
 عباس واحدی

 
برگرفته از
Apple
لینک کوتاه

دیدگاه