خودرو‌های برقی مقرون به صرفه آینده!

نویسنده:

۰۷:۰۵:۰۱

انتظار می‌ٰرود گروهی از خودرو‌های برقی با محدوده‌های بلند تا سال ۲۰۲۰ روانه بازار شوند. برخی از این خودرو‌های برقی توسط خودروسازان لوکس ساخته خواهند شد و احتمالا ۵۰۰۰۰ دلار به بالا قیمت گذاری شوند. اما تعدادی از خودروسازان نیز در حال کار بروی خودرو‌های برقی مقرون به صرفه‌ای هستند که دارای محدوده‌هایی بیش از ۲۰۰ مایل هستند. در اینجا به بررسی خودرو‌های برقی مقرون به صرفه‌ای که تا چند سال آینده به بازار عرضه می‌شوند و عموم مردم قادر به خرید آن‌ها خواهند بود، می‌‌پردازیم:

 

مدل ۳ شرکت تسلا

 

شرکت تسلا زمان آغاز تحویل مدل ۳ را ۲۸ ماه جولای اعلام کرده است. مدل پایه این خودرو ۳۵۰۰۰ دلار قیمت گذاری شده است اما برای فعال سازی امکاناتی مانند اتوپایلت و تکنولوژی کمک راننده تسلا باید چند هزار دلار اضافه را پرداخت کنید. ورژن پایه مدل ۳ دارای محدوده ۲۲۰ مایلی در هر بار شارژ است و فضای کافی برای پنج سرنشین را دارد. شرکت تسلا دریافت پیش سفارش‌های این خودرو را از ماه آوریل ۲۰۱۶ آغاز نمود. به گفته تسلا این شرکت به طور میانگین روزانه ۱۸۰۰ سفارش برای مدل ۳ دریافت می‌کند. در حالیکه این شرکت در تلاش است تا برخی از این سفارشات را تا پایان سال ۲۰۱۷ به دست مشتریان خود برساند، اما به احتمال زیاد باقی سفارشات تا سال ۲۰۱۸ تحویل داده خواهند شد. بنابراین اگر مدل ۳ خود را تا پیش از سال ۲۰۲۰ می‌خواهید بهتر است سفارش خود را همین حالا ثبت کنید.

 

تسلا همچنین قصد دارد مدل Y خود که یک SUV کامپکت است را تا سال ۲۰۲۰ روانه بازار کند.

 

به گفته الون ماسک مدیر عامل شرکت تسلا در جلسه اعلام نتایج مالی ربع سال این شرکت، مدل Y اواخر سال ۲۰۱۹ یا ۲۰۲۰ به بازار عرضه خواهد شد. هنوز اطلاعاتی درباره خودرو آینده این شرکت منتشر نشده اما به گفته الون ماسک این خودرو دارای ویژگی‌های مشترکی با مدل ۳ است. این شرکت محدوده قیمت این خودرو را اعلام نکرده اما با در نظر گرفتن این موضوع که این شرکت در حال حاضر در حال فروش یک SUV لوکس دیگر به نام مدل X است و همچنین به دنبال هدف قرار دادن بازار انبوه می‌باشد، به احتمال زیاد این خودرو قیمت رقابتی‌تری خواهد داشت. همچنین از آنجاییکه شرکت ژنرال موتورز SUV کراس اوور خود یعنی مدل شورولت بولت را با قیمتی معادل ۳۷۵۰۰ دلار به فروش می‌رساند منطقی است که شرکت تسلا، مدل Y خود را در همین محدوده قیمتی به بازار عرضه کند. با این حال همیشه این احتمال وجود دارد که تسلا مدل Y را به نسخه ارزان‌تر مدل X تبدیل کند، مشابه X3 شرکت BMW که قیمت آن از ۴۰۰۰۰ دلار آغاز می‌شود.

 

شرکت ولوو اعلام کرده است که اولین خودرو برقی این شرکت تا سال ۲۰۱۹ به بازار عرضه می‌شود.

 

در ماه آوریل شرکت ولوو اعلام کرد که این شرکت قصد دارد تا اولین خودرو تمام برقی خود را در چین ساخته و به دیگر نقاط جهان صادر کند. انتظار می‌رود این خودرو به یک باطری ۱۰۰ کیلو وات در ساعتی مجهز باشد و با هر بار شارژ محدوده‌ای برابر با ۲۵۰ مایل داشته باشد. بنا به گزارشی از سوی Automotive News، مدیر عامل ولوو در آمریکای شمالی یعنی Lex Kerssemakers در ماه مارس اعلام کرده است که در تلاش است تا اولین خودرو برقی این شرکت قیمتی بین ۳۵۰۰۰ تا ۴۰۰۰۰ دلار داشته باشد.

 

انتظار می‌رود تا سال ۲۰۲۰ شرکت فولکس واگن کراس اوور برقی خود را که دارای محدوده ۳۰۰ مایلی در هر بار شارژ است، روانه بازار کند.

 

این خودرو ساز آلمانی قصد دارد در سال ۲۰۲۰ فولکس واگن ID خود را به بازار عرضه کند. پیش بینی می‌شود این کراس اوور بین ۳۰۰۰۰ تا ۳۵۰۰۰ دلار قیمت گذاری شود و با هر بار شارژ محدوده‌ی ۲۵۰ تا ۳۰۰ مایلی داشته باشد. به ادعای فولکس واگن این خودرو سرعت اوجی معادل ۹۹ مایل در ساعت دارد و قادر است در کمتر از ۸ ثانیه به سرعت ۱۰۰ کیلومتر در ساعت برسد.

 

SUV تمام برقی شرکت فورد با هدف عرضه به بازار انبوه در سال ۲۰۲۰ روانه بازار خودرو خواهد شد.

 

درحالیکه شرکت فورد درباره قیمت این خودرو به طور رسمی اطلاعاتی را منتشر نکرده است اما راج نِیر معاون اجرایی رئیس شرکت فورد در آمریکا شمالی در مصاحبه‌ای با بیزینس اینسایدر اعلام کرد که این خودرو با هدف عرضه به بازار انبوه قیمت گذاری خواهد شد. به گفته او “برنامه ما این است که این مدل به یک خودرو مقرون به صرفه و همه پسند تبدیل شود. برای رسیدن به حجم مورد نظر در زمینه خودروهای برقی باید مطمئن شویم که به اهداف مقرون به صرفه‌ای تبدیل شوند، در غیر اینصورت یک جنس دست نخورده یا یا یک آیتم لوکس محض باقی خواهند ماند”. به ادعای فورد، این مدل حداقل دارای محدوده ۳۰۰ مایلی خواهد بود.

 

انتظار می‌رود مدل لیف ۲۰۱۸ شرکت نیسان تا پایان امسال قابل دسترس باشد.

 

نیسان لیف ۲۰۱۸ که در ماه سپتامبر از آن رونمایی خواهد شد تا اواخر امسال روانه بازار خواهد شد و انتظار می‌رود با هر بار شارژ محدوده‌ای بیش از ۲۰۰ مایل داشته باشد. نیسان لیف ۲۰۱۷ قیمتی در حدود ۳۰۷۰۰ دلار دارد اما از آنجاییکه مدل ۲۰۱۸ این خودرو دارای محدوده بیشتری است، احتمالا کمی بیشتر قیمت گذاری شود.

 

شرکت ژنرال موتورز، شورولت بولت خود را که حدود ۳۷۵۰۰ دلار قیمت گذاری شده است، روانه بازار ساخته است.

 

مدل بولت دارای محدوده ۲۳۸ مایلی با هر بار شارژ و سرعت اوج ۹۱ مایل در ساعت است و بدون اعتبار مالیاتی فدرال ۷۵۰۰ دلاری، قیمتی معادل ۳۷۵۰۰ دلار دارد. شرکت ژنرال موتورز تولید این خودرو را سال گذشته آغاز کرد و با تولید اولین خودرو برقی برای بازار انبوه ضربه سختی به شرکت تسلا وارد کرد.

برگرفته از
Businessinsider.com
لینک کوتاه