گلدانت را پر کن!

نویسنده:

۱۰:۵۶:۴۳

با این گیاهان خوش نقش و نگار دیگر فضایی از گلدان‌تان خالی نمی‌ماند! البته علاوه بر اینکه افسردگی هم به خانه‌تان راه نمی‌یابد! پرورش‌شان دهید!

 

۱- گیاه زوفا

 

گیاه زوفا انتخابی عالی برای داشتن انبوهی، شادابی و رنگ‌ها زیبا در گلدان‌تان است. به علاوه این گیاه سوزنی شکل گل‌ دهی طولانی مدتی هم دارد. ارتفاع زوفا به ۶۰ سانتی متر هم می‌رسد. پس می‌توانید از آن برای محصور کردن مکان کوچکی استفاده کنید. رنگ گل‌های این گیاه خوشرنگ بنفش و سفید است و در ترکیب با دیگر گیاهان چشم اندازی عالی ایجاد می‌کند.

۲- ریحان!

 

سبزیجات انتخاب‌های خوبی برای پر کردن فضای خالی گلدان هستند. به علاوه اینکه می‌توانید از برگ‌هایشان هم استفاده کنید! هرچقدر که آنها را بیشتر هرس کنید، پرپشت تر می‌شوند. برگ‌های ریحان حق انتخاب زیادی در مورد رنگ به شما می‌دهد، از سبز تا بنفش و رنگ‌های دیگر. اگر می‌خواهید گلدان‌تان به سرعت پر و سبز شود، نعنا هم انتخاب خوبی است چرا که با ساقه‌ها رونده خود به سرعت فضا را پر می‌کند.

۳- کالادیوم

 

کالادیوم دنیایی از رنگ را به چشمان‌تان هدیه می‌دهد علاوه بر اینکه مشکل خشک شدن گل‌هایش را هم ندارند! چرا که گلی ندارند! برگ های کالادیوم به رنگ‌های سبز و قرمز و بنفش موجود هستند و شکل قلب مانندشان چشم اندازی زیبا به وجود می‌آورند.

کالادیوم همچنین می‌تواند به عنوان گیاه درون خانه پرورش یابد. اما اگر آن را در بیرون از خانه کاشته اید زمستان‌ها به درون خانه منتقلش کنید.

۴- تاج خروس (کلوسیا)

 

این گیاه زیبا انفجاری از رنگ هاست! کلوسیا تقریبا در تمام طول سال گل دارد و همیشه محیط را زینت می‌بخشد. از آنجایی که این گیاه یک ساله است ریشه جای زیادی در گلدان نمی‌گیرد و فضای زیادی برای رشد آن لازم نیست. کلوسیا به شرایط نور کامل نیاز دارد و بهتر است در محلی کشت شود که حداقل پنج ساعت در روز، نور کامل آفتاب را دریافت کند.
از این گیاه علاوه برای استفاده های زینتی و همچنین به عنوان گیاه دارویی نیز در درمان بیماری های روده ای و برای کاهش فشار خون استفاده می شود.

۵- حسن یوسف

 

حسین یوسف دریایی از رنگ‌ها و فرم برگ را در اختیارتان قرار می‌دهد. گیاهی به رنگ صورتی می‌خواهید؟ نارنجی؟ سبز؟ حسن یوسف گزینه شماست! حتی می‌توانید واریته‌هایی انتخاب کنید که نور زیاد یا کم را ترجیح بدهند. هر از گاهی سر شاخه ها را هرس کنید تا رشد جوانه‌های جانبی تقویت شده و‌ گیاه پرپشت تر شود. حسن یوسف به دلیل ساقه‌های آبداری که دارد بسیارمورد حمله شپشک‌های آرد آلود قرار می‌گیرد. هر از گاهی گیاه را برای وجود این جانداران بررسی کنید.

۶- افربیا

 

برای داشتن ترکیبی آرمش بخش و زیبا به پرورش افربیا فکر کنید! افربیا گیاهی است یک ساله که به آسانی و سرعت از دانه‌اش قابل پرورش است. این گیاه گرمای محیط و خشکی را به خوبی تحمل می‌کند. بهتر است آن را در مکانی با آفتاب کامل تا نیم آفتاب کاشت. البته در تابستان‌های گرم از آفتاب تند ظهر محافظتش کنید.

۷- شاه پسند

در مکان‌هایی با آب و هوای گرم‌تر گیاه شاه پسند می‌تواند گزینه خوبی باشد. شاه پسند علاوه بر رنگارنگ کردن فضا رشد سریعی هم دارد. از دیگر خوبی‌های این گیاه این است که می‌توانید آن را به هر شکلی می‌خواهید در آورید. گل‌های خوشه‌ای شاه پسند اغلب ترکیبی از چند رنگ را در خود دارند.

این گیاه به نور کامل آفتاب تا نور غیر مستقیم نیازمند است و تکثیر آن از طرق قلمه زدن شاخه های جوان و نیز از طریق بذر صورت میگیرد.

۸- کلم زینتی

 

کلم زینتی گیاهی بسیار عالی برای فصل پاییز است. حتما آن را در گوشه و کنار پارک‌های شهر دیده اید! برگ‌های خوشرنگ آن در اثر سرما و حتی برف سبک صدمه نمی‌بینند. اکثر واریته‌های کلم زینتی ترکیبی از رنگ‌ها بنفش، صورتی و سبز دارند. جدا کردن برگ‌های قهوه‌ای و سوخته گیاه تنها مراقبتی است که این گیاه بی‌آزار می‌طلبد!

 

باغچه‌هایی شاداب برایتان آرزومندیم!

 

برگرفته از
thespruce.com
لینک کوتاه