نویسنده فرانسوی، برنده جایز نوبل ادبیات

نویسنده:

۰۳:۳۷:۴۲

آکادمی نوبل این رمان نویس فرانسوی را که کارهایش بر روی دوره‌ای که نازی‌ها فرانسه را اشغال کرده بودند تمرکز می‌کند، به عنوان «مارسل پروست زمان ما» توصیف کرده است.
جایزه نوبل-که سالانه به یک نویسنده زنده اهدا می‌شود- ارزشی معادل 8 میلیون کرون سوئدی(معادل691000 پوند) دارد. از برندگان قبلی و بسیار مشهور دنیای ادبیات که این جایزه را دریافت کرده‌اند می‌توان به «رویارد کیپلینگ»، «تونی موریسون» و «ارنست همینگوی» اشاره کرد.
در یک کنفرانس خبری که در شهر پاریس برگزار شد، پاتریک مودیانو که فردی خجالتیست شگفتی خود را در رابطه با دریافت این جایزه ابراز کرد و گفت علاقه دارد تا بفهمد به چه دلیل او برای دریافت این جایزه انتخاب شده است. او گفت: "من واقعاً انتظارش را نداشتم. مثل این بود که کمی از همه چیز جدا شده‌ام و همزادی با نام من برنده این جایزه شده است."
رقیبان مودیانو برای دریافت این جایزه نویسندگان صاحب نامی چون «هاروکی موراکامی» ژاپنی و «نگوگی وا تیونگو» شاعر و نمایشنامه نویس کنیایی بودند. آخرین نویسنده فرانسوی که برنده جایزه نوبل شد، «ژان ماری گوستاو لو کلزیو» در سال 2008 بود.
آکادمی نوبل دلیل انتخاب این نویسنده را "کاربرد زیبا از خاطره‌ای که او با استفاده از آن، سرنوشت های دست نیافتی انسان را برانگیخته و جهان و زندگی دوران اشغال را آشکار کرده است" بیان می‌کند.
پیتر اینگلوند، دبیر رسمی آکادمی نوبل نظر خود را این گونه بیان می‌کند: " پاتریک مودیانو کسی است که کتاب‌های زیادی نوشته که هرکدام دیگری را انعکاس می‌دهند. کتاب‌هایی که در مورد خاطره، هویت و آرمان هستند."
 
پریا پورمند

 
برگرفته از
Patrick Modiano
لینک کوتاه

دیدگاه