آنچه از هایپر خودرو ۳ میلیون دلاری استون مارتین می‌دانیم!

نویسنده:

۱۱:۲۰:۰۶

در ماه مارس ۲۰۱۶ شرکت‌های استون مارتین و رد بول ریسینگ برنامه خود برای آن چه “هایپر خودرو نهایی” می‌نامند اعلام کردند. طی سال‌های اخیر جزئیاتی حول هایپر خودرویی به نام والکایری به بیرون درز کرد. پروژه والکایری به هیچ یک از فعالیت‌های استون مارتین شباهت ندارد. با قرار گیری مدیر طراحی استون مارتین یعنی مارِک ریچمن و مهندس افسانه‌ای مسابقات فرمول وان رد بول یعنی آدرین نیووی در کنار هم انتظار می‌رود مدل والکایری، عملکردی فراتر از هایپر خودرو آتشین استون مارتین یعنی مدل ولکان داشته باشد. در حقیقت انتظار می‌رود این خودرو استون مارتین را در جایگاه یکسانی با آخرین هایپر خودرو‌هایی از شرکت‌هایی مانند فراری، مک لارن و پورشه قرار دهد. در حالیکه متعصبان هایپر خودرو ماه ها به دنبال اطلاعاتی درباره طراحی خارجی مدل والکایری بودند بالاخره شرکت استون مارتین نمایی از طراحی داخلی این خودرو را در معرض دید عموم قرار داد. به گفته مت هیل، مدیر طراحی داخلی شرکت استون مارتین تولید اتاق این هایپر خودرو جدید امر آسانی نبوده است. وی افزود “ ایجاد یک جمع بندی در بخش داخلی این خودرو چالش شگرفی بوده است. برای این کار ما ویژگی‌های خودرو‌های فرمول وان رد بول ریسینگ را پذیرفته و از زاویه متفاوتی نسبت به یک طراحی خودرو جاده‌ای مرسوم، به این موضوع نزدیک شدیم. در این مورد ما از موقعیتی شروع به کار کردیم که تصور می‌کنید انجام چیزی غیر ممکن است و تا زمانی که راهی برای ممکن کردن آن پیدا کنید، تلاش می‌کنید.” هایپر خودرو‌های فوق براق که به گونه‌ای طراحی شده‌اند تا مرز‌های عملکرد خودرو را زیر پا بگذارند به ندرت محیط‌های مهمان نوازی برای سرنشینان بزرگ‌تر هستند. با اینحال مدل والکایری به گونه‌ای طراحی شده است تا حتی بلند قدترین افراد بالغ را در خود جای دهد. در مورد طراحی خارجی نیز شرکت استون مارتین اعلام کرده است که خودرویی که امروز می‌بینیم تقریبا ۹۵ درصد از آنچه خودرو تولیدی نهایی خواهد بود، می‌باشد. نگاه دقیق‌تر به هایپر خودرو جدید استون مارتین را در ادامه خواهیم دید:

 

مدل والکایری پروژه مشترکی بین شرکت استون مارتین …

 

 

… و چهار بار قهرمان مسابقات فرمول وان یعنی شرکت رد بول ریسینگ است.

 

 

این هفته شرکت استون مارتین نما اولیه از آنچه احتمالا طراحی نهایی این هایپر خودرو خواهد بود، منتشر کرد.

 

 

همانند هر چیزی که آدریان نیووی بروی آن دست بگذارد، طراحی مدل والکیری نیز بر پیگیری کارایی نیروی رو به پایین وارده به خودرو و آیرودینامیک متمرکز است.

 

 

در واقع طرح اجرا شده در این خودرو زیبایی کاربردی به گونه‌ای که عنصر طراحی، زیبایی و تاثیر آیرودینامیک خودرو را در کنار قرار دهد، می‌باشد.

 

 

کافی است درهای بال شکل والکایری را باز کنید و با طراحی بهینه اتاق این خودرو روبرو شوید.

 

 

در این اتاق هیچگونه تجملاتی بجز اجزاء کاربردی محض پیدا نخواهید کرد. در واقع همانند خودرو‌های مسابقه‌ای دیگر فرمان این خودرو نیز به منظور ورود و خروج قابل جدا شدن می‌باشد.

 

 

تا به اینجا کار شرکت استون مارتین درباره جزییات فنی این خودرو کمی محافظه کارانه عمل کرده است. ‌اما آنچه می‌دانیم این است که مدل والکایری به نیروی محرکه شرکت Cosworth مجهز می‌باشد.

 

 

نیووی در مصاحبه‌ای با برنامه تخت گاز شبکه بی بی سی اعلام کرده است که این خودرو از یک موتور V12، ۶.۵ لیتری بهره خواهد برد.

 

 

مقادیر قدرت موتور این خودرو نیز نامشخص است. اما به ادعا وبسایت Road and Track، منابع اعلام کرده‌اند که انتظار می‌رود موتور V12 این خودرو معادل ۱۳۰,۱ اسب بخار قدرت تولید کند.

 

 

با توجه به این موضوع، اظهارات رسمی شرکت استون مارتین اظهار دارند که این شرکت نسبت قدرت به وزن ۱:۱ را در برنامه خود در نظر گرفته است.

 

 

در کنار عملکرد خالص، این خودرو ساز بریتانیایی انتظار دارد مدل والکایری سرعتی هم اندازه با یک خودرو فرمول وان ۲۰۱۵ در اطراف پیست سیلور استون سیرکت انگلستان داشته باشد.

 

برگرفته از
Businessinsider.com
لینک کوتاه

دیدگاه