مسواک: مزایا و معایب مسواک‌های برقی و یک بار مصرف

نویسنده:

۰۷:۰۴:۴۶

از کودکی به ما یاد دادند که مرتباً مسواک بزنیم زیرا بهترین راه برای حفظ سلامت دندان و لثه است. اما کدام مسواک از همه بهتر است؟
در اواخر دهۀ 1930، که مسواک‌های فرچه‌نایلونی اختراع شدند، مشتریان گزینه‌های زیادی برای انتخاب نداشتند. اکنون، اوضاع کاملاً فرق می‌کند. امروزه، بیشتر فروشگاه‌هایی که محصولات بهداشتی می‌فروشند مجموعۀ وسیعی از انواع مسواک‌های متفاوت در قفسه‌هایشان دارند که شامل انواع مسواک‌های دستی (دم دستی) و قدرتی (برقی) هستند.

 
نکات کلی در مورد انتخاب مسواک
چند ویژگی خاص وجود دارد که هنگام انتخاب مسواک، چه دستی و چه برقی، باید به آن دقت کنید:

اندازه: بهترین سر مسواک برای شما مسواکی است که دسترسی راحت به همۀ سطوح دندان‌ها را فراهم کند. بیشتر بزرگسالان مسواکی را انتخاب می‌کنند که سر آن نیم اینچ عرض (1.2 سانتی‌متر) و یک اینچ طول (2.5 سانتی‌متر) داشته باشد. این ساده‌ترین و مؤثرترین راه استفاده از مسواک است. با اینکه مسواک‌های دیگری نیز وجود دارند که سر بلندتری دارند، شما به سختی می‌توانید با این مسواک‌ها در مناطقی که به سختی قابل دسترسی هستند مانور دهید و آنها را تمیز کنید؛ مانند کنار و پشت دندان‌های آسیاب. دستۀ مسواک باید به اندازۀ کافی بلند باشد که بتوانید آن را به‌راحتی در دست بگیرید.

تنوع فرچه: اگر برای خرید مسواک دستی یا سرِ جایگزین برای مسواک برقی به داروخانه می‌روید، می‌توانید انواع فرچه‌های نایلونی سخت، متوسط و نرم را انتخاب کنید. برای بیشتر مردم، مسواکی که فرچۀ نرم دارد راحت‌ترین و بی‌خطرترین انتخاب است. بر حسب شدت مسواک زدن و قدرت خود دندان‌ها، مسواک‌هایی که فرچۀ متوسط و سخت دارند می‌توانند به لثه، سطح ریشه و مینای محافظ دندان آسیب برسانند. برای محافظت بیشتر، وقتی مسواک می‌زنید حتماً مسواکی را انتخاب کنید که نوک فرچۀ آن گرد باشد.

توصیۀ کارشناس: برای اطمینان از اینکه مسواک شما آزمایشات دقیق کنترل کیفیت برای مؤثر بودن تمیزی و بی‌خطر بودن را پشت سر گذاشته است، از توصیۀ دندانپزشک استفاده کنید. یا به دنبال مسواک دستی یا برقی باشید که از مهر تأیید انجمن دندانپزشکی امریکا برخوردار باشد.
این مهر در مسواک‌های دستی بر این امر دلالت دارد که: نوک فرچۀ مسواک بی‌خطر است، فرچه‌ها با مسواک زدن معمولی کنده نمی‌شوند، دستۀ آن در برابر استفادۀ طبیعی مقاوم است و مسواک به طور مؤثری می‌تواند تجمع پلاک و بیماری لثه را در مراحل ابتدایی کاهش دهد.
علاوه بر این ویژگی‌های خشنودکننده، مسواک‌های برقی یا شارژی، علاوه بر مهر تأیید، باید آزمایشات امنیت را در آزمایشگاهی مستقل پشت سر بگذارند و از طریق آزمایشات بالینی ثابت کنند که مسواک برای استفاده روی بافت‌های دهان و دندان و همچنین هر تجهیزات دندانی دیگری که در دهان باشد ایمن و بی‌خطر است.
 

مسواک: دستی یا برقی؟
تا وقتی که دندان‌های خود را با استفاده از فنون صحیح مسواک زدن مرتباً تمیز می‌کنید باید قادر باشید که تجمع پلاک را کاهش دهید و لثه‌های خود را با مسواک دستی یا برقی سالم نگه دارید. در اینجا نکاتی را یادآور می‌شویم که هنگام انتخاب بهترین مسواک به یاد داشته باشید:

قیمت: با اینکه مسواک‌های ارزان‌قیمت‌تر شارژی نیز وجود دارد، هزینۀ مسواک‌های برقی خیلی بیشتر از مسواک‌های دستی است. علاوه بر هزینه‌های ابتدایی برای خرید مسواک برقی، شما باید برای جایگزین کردن سر قابل تعویض، درست مانند وقتی که مسواک دستی خود را تعویض می‌کنید، نیز هزینه کنید. البته وقتی از مسواک الکتریکی استفاده می‌کنید دندان‌های خود را تمیزتر نگه می‌دارید؛ به عبارت دیگر این هزینه را به جان می‌خرید تا قبض دندانپزشکی شما کمتر شود.

خوشایند بودن: وقتی سخن از علاقه به میان می‌آید، بهترین مسواک همان مسواکی است که شما دوستش دارید و خوب از آن استفاده می‌کنید. برخی افراد ممکن است حس لرزش در مسواک‌های شارژی و برقی را دوست داشته باشند. برخی دیگر فکر می‌کنند مسواک‌های برقی برای تمیز کردن همۀ سطوح دندان‌ها کاربری راحت‌تری دارند. این گزینه مخصوصاً برای افرادی مناسب است که از لحاظ حرکت در محدودیت هستند؛ مثل کسانی که آرتروز دردناک دارند. اگر از مسواک خود لذت می‌برید، بیشتر احتمال دارد که به اندازۀ میزان زمان توصیه‌شده، یعنی 2 دقیقه، مسواک بزنید. برخی انواع مسواک‌های شارژی تایمر داخلی دارند و به شما می‌گویند که به اندازۀ کافی مسواک زده‌اید یا نه.

مؤثر بودن: مطالعات علمی زیادی انجام شده است تا در مورد مؤثرتر بودن مسواک‌های دستی یا برقی در کاهش بیماری لثه و پاک کردن پلاک تحقیق شود. بررسی انجام‌شده بر روی حدود 30 تحقیق در مورد مقایسۀ مسواک‌های دستی و برقی به این نتیجه رسید که در کل تفاوت بارزی بین مسواک‌های دستی و برقی در قابلیت از بین بردن پلاک و پیشگیری از بیماری لثه وجود ندارد. اما شواهد نشان می‌دهد که انواع خاصی از مسواک‌های برقی یا شارژی به نام مسواک‌های چرخشی-نوسانی (که سر آن می‌چرخد و به عقب و جلو حرکت می‌کند) مؤثرتر از مسواک‌های دستی هستند.

امنیت: با اینکه بیشتر مسواک‌هایی که مهر انجمن دندانپزشکی امریکا را دارند از لحاظ امنیت و بی‌خطر بودن آزمایش شده‌اند، برخی از افراد هستند که برای آنها انواع خاصی از مسواک امن‌تر است. اگر عادت دارید به شدت مسواک بزنید، یعنی همان کاری که به لثه‌ها و دندان‌ها آسیب می‌رساند، مسواک برقی برای شما ملایم بودن با لثه‌ها و دندان‌ها را راحت‌تر می‌کند و آنها را تمیز هم می‌کند. برخی مطالعات پیشنهاد می‌کنند که امکان دارد استفاده از مسواک برقی میزان باکتری در جریان خون را نسبت به مسواک‌های دستی بیشتر کند. این برای افرادی که سیستم ایمنی بدن آنها طبیعی و قلبشان سالم است خطرساز نیست. اما ممکن است این احتمال بیشتر شود که مردمی که بیماری‌های قلبی خاص دارند مبتلا به عفونت‌های بالقوه و خطرناک قلبی شوند. تحقیقات بیشتری نیاز است که تعیین شود آیا چنین چیزی جای نگرانی دارد یا نه.

بهترین مسواک برای کودکان
هنگام انتخاب مسواک برای کودک، بهتر است مسواکی را انتخاب کنید که او به طور مرتب و صحیح از آن استفاده کند. مسواک‌های برقی و دستی متنوعی برای کودکان وجود دارد. این مسواک‌ها در رنگ‌های مختلف و شخصیت‌های کارتونی کلاسیک و محبوب مورد علاقه بچه‌ها هستند. برخی از آنها موسیقی هم پخش می‌کنند تا کودک بداند تا چه مدت زمانی مسواک بزند.
برای انتخاب مسواک برای فرزند خود، این پیشنهادات را دنبال کنید:
  • حتماً مسواک مهر تأیید انجمن دندانپزشکی امریکا را داشته باشد.
  • مسواک در اندازۀ کودکانه و با فرچۀ نرم باشد.
  • اگر کودکتان به اندازۀ کافی بزرگ است به او کمک کنید تا برای خودش مسواکی انتخابی کند. وقتی با بچه‌ها در این روند شرکت می‌کنید و به خرید مسواک جدید هیجان می‌دهید بیشتر احتمال دارد که بچه‌ها از مسواک زدن لذت ببرند.
 
سعیده اکبری

 
برگرفته از
مسواک
لینک کوتاه

دیدگاه

2 دیدگاه برای “مسواک: مزایا و معایب مسواک‌های برقی و یک بار مصرف”