فیلم‌هایی که باید با عینک واقعیت مجازی تماشا کرد

نویسنده:

۱۱:۵۹:۲۷


اما مساله اینجا است که نمایشهای زندگی مستند به صورت دید ۳۶۰ درجه که Oculus Rift فراهم دیده، با آنچه که ما از سینما می‌شناسیم و کارگردانان به نام برای‌مان فراهم آورده‌اند، از زمین تا آسمان فرق می‌کند. اما سرعت رشد تکنولوژی به ما یاد داده که هیچگاه دست از تخیل و رویابینی بر نداریم.
 
لذا بگذارید لیستی از فیلمهای جذاب سینما را تهیه ببینیم که دوست داریم آنها را با ابزار واقعیت مجازی و به صورت ۳۶۰ درجه به تماشا بنشینیم. زیرا تکنولوژی سه بعدی و رزولوشن‌های بالای تلویزیون‌ها دیگر برای بشر امروزی رضایت‌بخش به نظر نمی‌رسند. در ادامه به لیستی از فیلمهایی می‌پردازیم که احتمالا تجربه آنها به صورت ۳۶۰ درجه خارق‌العاده و عالی خواهد بود.
 
۱- جاذبه (Gravity)

بدون تردید باید فیلم «جاذبه» آلفونسو کوآرون را در جایگاه اول آرزوی فیلمهای ۳۶۰ درجه قرار داد. فیلمی بسیار جذاب  که به لطف علمکرد استودیوی دیجیتالی Framestore جلوه‌های بصری فضا را بسیار باور پذیر ساخته. و البته تجربه خوبی در تولید فیلمهای ویژه واقعیت مجازی دارد. هم اکنون نیز برخی ویدیوهای کوتاه را برای معرفی ابزارهای VR تولید کرده است.

 
۲- پارک ژوراسیک

این فیلم در حالت سه بعدی جذاب و بی‌نقص است، و همان تکنیکهای فیلمسازی که ژوراسیک پارک سه بعدی را متحیرکننده ساخته، می‌تواد نسخه VR آن را نیز شگفت انگیز بنماید.
 

 
۳- ورود به خلاء (Enter the Void)

تمامی فیلمهای گاسپار نوئه در به چالش کشیدن بیننده تبحر کاملی دارند. و البته این فیلم کاملا متفاوت است. در حقیقت آنچه این داستان ماجراجویانه را مستعد تبدیل به یک فیلم VR می‌سازد، سبک ساخت آن است. به خصوص پرسپکتیوهای تصویری و صحنه‌های فیلمبرداری شده به صورت «نمای نقطه نظر» یا POV کاملا مناسب یک داستان ۳۶۰ درجه هستند.

 
۴- پروژه جادوگر بلر

این فیلم گزینه‌ای عالی برای غافلگیری‌های تصویری و حرکات تند دوربین است. یکی از بهترین مزایای پروژه جادوگر بلر برای تبدیل شدن به فیلم VR این است  که اغلب تصاویر با دوربین ناپایدار ضبط شده‌اند که می‌تواند باعث حالت تهوع شدید شود. لذا در صورت پخش چنین فیلمی به صورت ۳۶۰ درجه، باید مانند هواپیما میان تماشاگران کیسه تهوع  نیز توزیع شود!

 
۵- بیگانه (Alien)

این فیلم به لطف تونلهای بسیار زیاد شبح‌وار خود می‌تواند انتخابی عالی باشد. احساس فرو رفتن در دنیایی که هر قدم آن همراه با خطر و حمله موجودات بیگانه است، می‌تواند سطح تازه‌ای از ترس را به تماشاگر تزریق کند.

 
۶- ماتریکس

به گمانم تصاویر ذهنی باقی مانده برای شما پس از تماشای نسخه معمولی این فیلم و همچنین عکس متحرک بالا به اندازه کافی گویا است که چرا ماتریکس باید به صورت ۳۶۰ درجه بازسازی شود!

 
۷- مدفون (Buried)

شاید هیچگاه نخواهید که یک مراسم تدفین تگزاسی را در زندگی واقعی تجربه کنید. اما با واقعیت مجازی این کار می‌تواند جذاب و هراسناک باشد. داستان فیلم درباره فردی است که با یک فندک زیپو و موبایل بلک‌بری، زنده زنده دفن می‌شود. شاید این باورپذیرترین موضوع برای ورود به دنیای ۳۶۰ درجه VR باشد.

 
۸- آخرین جنگجوی ستاره‌ای (The Last Starfighter)

به محض اینکه واقعیت افزوده تبدیل به یک محصول تجاری شود، اولین موضوعی که بیشترین طرفدار را برای تبدیل شدن به فیلم دارد، جنگهای فضایی و نبردهای بین ستاره‌ای هستند. زیرا جاذبه صفر بهترین مکان برای تجربه یک دنیای مجازی ۳۶۰ درجه است.
 
شما دوست دارید چه فیلمهایی را به صورت ۳۶۰ درجه و واقعیت مجازی به تماشا بنشینید؟
 

عباس واحدی
 

برگرفته از
فیلم‌هایی که باید دید
لینک کوتاه

دیدگاه

0 دیدگاه برای “فیلم‌هایی که باید با عینک واقعیت مجازی تماشا کرد”