[تهرانگردی] پارکی برای ملت!

نویسنده:

۰۹:۵۵:۰۸

شاید برایتان جالب باشد که بدانید پارک ملت در گذشته‌ای نه چندان دور زمینی خشک و خالی بوده و بعد به دستور فرح پهلوی به پارک تبدیل شده است!

 

نام قبلی پارک ملت، پارک شاهنشاهی بوده است. این پارک در ۲ بخش با طراحی مختلف ساخته شده اما به دلیل انسجام کلی پارک ممکن است شما این را حس نکرده باشید. بخش اول آن به موازات خیابان ولیعصر و بخش دوم که به سبک پارک‌های انگلیسی بنا شده در کنار بزرگراه نیایش (آیت الله هاشمی رفسنجانی) قرار دارد. بخش اول آن در سال ۱۳۴۷ و بخش دوم آن در سال ۱۳۵۳ به بهره برداری رسید.

 

 

این پارک علاوه بر طبیعت و طراحی فضای سبز عالی که دارد، تفریحات و دیدنی‌های بسیاری هم در خود جای داده که هر گردشگری را ساعت‌ها مشغول خود می‌کند! حیوانات را دوست دارید؟ می‌خواهید چند لحظه‌ای کنار دریاچه‌ای زیبا باشید؟ مکانی برای دوچرخه سواری و پیاده روی می‌خواهید؟ یا حتی دوست دارید در مجموعه‌ای شیک و آرام غذایی بخورید و فیلمی ببینید! اگر به دنبال این تفریحات هستید پارک ملت بهترین گزینه شماست!

راه‌های دسترسی

نشانی: خیابان ولیعصر، جنب بزرگراه نیایش

برای رفتن به پارک ملت راه‌های مختلفی وجود دارد.

اگر با ماشین شخصی می‌روید: از هر جا که هستید خود را به بزرگراه نیایش و یا خیابان ولیعصر برسانید و به پارک بروید.

اگر با تاکسی می‌روید: خود را با تاکسی به میدان ونک برسانید و از آنجا سوار بی آر تی‌های مسیر تجریش – راه آهن یا چهار راه پارک وی – راه آهن شوید. سپس در ایستگاه پارک ملت از بی آرتی پیاده شده و به پارک بروید.

اگر با بی آر تی می‌روید: (این آسان ترین راه رفتن است) سوار بی آر تی‌های مسیر چهار راه پارک وی – راه آهن یا تجریش – راه آهن شوید و در ایستگاه پارک ملت پیاده شده و به پارک بروید.

 

– حیوانات پارک!

در گشت و گذارتان داخل پارک حتما متوجه چند قفس بزرگ و محوطه‌های محصور می‌شوید. اگر نزدیک تر بروید و دقت کنید حیوانات داخل آنها را می‌بینید! این نکته را فراموش نکنید که نباید به حیوانات غذا بدهید یا به آنها دست بزنید!

اردک‌ها،غاز‌ها‌، قو‌ها و مرغ ماهی‌خوار درون حوضچه‌های کوچکی نگهداری می‌شوند.

پرندگان دیگری مانند کبوتر، کرکس، طاووس، خروس و … درون قفس‌هایی بزرگ‌ هستند.

گوزن و بز کوهی و قوچ و … هم درون محوطه‌هایی محصور زندگی می‌کنند.

این حیات وحش پارک ملت را به چیزی بیشتر از یک پارک معمولی تبدیل کرده است!

 

– دریاچه و آبنمای موزیکال پارک ملت

در گوشه ای از پارک دریاچه کوچکی قرار دارد که پلی از روی آن می‌گذرد و به سمت دیگر پارک می‌رود. دیدن این دریاچه و آبشار کوچکش، که از زیر پل به درون آب سرازیر می‌شود، هم خالی از لطف نیست!

در سال ۱۳۸۷ آبنمایی موزیکال در این دریاچه افتتاح شد. این آبنمای زیبا که با پخش موزیک به صورت رقصان در می‌آید، زیبایی دو چندانی به این پارک قدیمی و باشکوه بخشیده است.

در قسمتی از پارک روی پله‌هایی در کنار یک آبنمای پله‌ای تندیس مشاهیری مانند ابوعلی سینا، شهریار، عطار نیشابوری و … قرار دارد. در قسمت بالای آب نما هم مجسمه‌ای از حکیم خوش آوازه ایران ابوالقاسم فردوسی نصب شده است.

 

ساختمان سینما گالری ملت

– سینما گالری ملت

در قسمت جنوبی پارک و در کنار بزرگراه نیایش مجموعه سینما گالری ملت قرار دارد که دارای بخش‌های مختلفی از جمله گالری، فروشگاه، رستوران، نمازخانه، بوفه، بانک و از همه مهم‌ تر سالن سینما است. پس با آمدن به پارک ملت می‌توانید یک تیر و دو نشان کنید و علاوه بر گشت و گذار داخل پارک و لذت از مناظر، لذت دیدن یک فیلم خوب هم نصیب‌‌تان شود!

 

حتما نام قطار دودی را از پدربزرگ و مادربزرگ از یا بزرگ ترها شنیده‌اید. قطاری که در روزگاران دور آنها را از تهران به ری می‌برده. این قطار که با قطارهای امروزه ما اندکی فرق دارد در گوشه‌ای از پارک ملت قرار گرفته است و شما را به حال و هوای”طهران” قدیم می‌برد!

 

در پارک ملت هم مانند اغلب بوستان‌های تهران وسایل ورزشی بسیاری نصب شده است. میزهای فوتبال دستی هم از دیگر جاذبه‌های پارک برای ورزش دوستان هستند.

 

 

به پارک رسیده‌اید و ناگهان به یاد می‌آورید که دوربین‌تان را در خانه جاگذاشته‌اید؟! نگران نباشید مرد عکاس پارک در همان حوالی آماده گرفتن عکسی خاطره انگیز از شماست!

 

از دیگر امکانات پارک می‌توان به سینما ۴ بعدی، نمازخانه، سرویس بهداشتی، زمین بازی کودکان، مسیر پاده روی و دوچرخه سواری، میز شطرنج و … اشاره کرد.

 

در قسمت‌های مختلفی از پارک بوفه و رستوران‌های سر باز و سر بسته‌ای وجود دارد که با غذاهای خوشمزه خود آماده پذیرایی از شما هستند!

تا به حال به پارک ملت رفته اید؟ اگر خاطره‌ای از این پارک خوش چهره تهران دارید با ما در میان بگذارید!

 

برگرفته از
فوت و فن
لینک کوتاه

دیدگاه