دستگاه شناسایی آثار هنری جعلی

نویسنده:

۱۱:۲۶:۱۳

 
"ساندرا موتاز" (Sandra Mottaz) در لباس و کت سفید آزمایشگاهی کاملا تر و تمیز، مشتاقانه از طریق یک میکروسکوپ استریو در یک تابلو نقاشی با رنگ‌های درخشان و پررنگ که ظاهرا توسط استاد فرانسوی "فرناند لژه" به تصویر درآمده است، نگاه می‌کند. موتاز در حالی که با ابزار سفید درخشان تصویر سه بعدی از نقاشی را نمایش می‌دهد، در جستجو برای نشانه‌های جعلی بودن تابلو است. این دستگاه می‌تواند به هنگام تشخیص نقاشی‌های جعلی سیگنال دهد. اما او متذکر می‌شود که قسمت سخت این روش این است که خود هنرمندان نیز از این روش برای کپی کردن کار خود بر روی فرمت‌های مختلف استفاده می‌کنند؛ پس آزمایشهای بیشتری لازم است.

موتاز و همکاران وی در موسسه تخصصی هنرهای زیبا (FAEI) با استفاده از روش‌های علمی مانند روش سن‌یابی با کربن پرتوزا و رفلکتوگرافی مادون قرمز به تعیین صحت آثار هنری و گاهی اوقات نیز به کشف آثار ناشناخته و گم‌نام می‌پردازند.

یان والتر (Yann Walther) رئیس FAEI می‌گوید "هنگامی که شما یک آپارتمان خریداری می‌کنید، همیشه ابتدا آن را ارزیابی و تعیین قیمت می‌کنید. اما تا همین اواخر، در دنیای هنر، شما با هزینه 10،000،000 یورو بدون مستندات کافی مبنی بر اصل بودن کار یک اثر هنری می‌خریدید." و البته این نیز خود انگیزهای برای جعل هنر می‌شود. اما بازار فروش آثارهنری در حال تغییر است. دانشمندانی مانند والتر و موتاز در حال تلاش برای تکمیل تحقیقات خود برای کمک به دنیای هنر و هنر سنتی و اعتبار بخشیدن به آثار می‌باشند.
کارشناسان تخمین می‌زنند که نیمی از تمام آثار هنری که امروزه در حال گردش در دنیای هنر هستند، جعلی میباشند. والتر میگوید بین 70 تا 90 درصد از آثاری که از FAEI عبور میکنند، مشخص می‌شود که جعلی هستند.
 
یاسمن فراهانی فرد
 

برگرفته از
آثار هنری جعلی
لینک کوتاه

دیدگاه