کشف موزاییک غول‌پیکر در آرامگاه اسرارآمیز آمفیپولیس

نویسنده:

۱۱:۲۶:۱۸

وزارت فرهنگ روز یکشنبه گفت، یک موزاییک بزرگ و باابهت از یک مرد در حال راندن ارابه در بزرگ‌ترین آرامگاه باستانی تا به امروز، در یونان کشف شده است. این آرامگاه در آمفیپولیس در شمال مقدونیه واقع می‌باشد. آمفیپولیس یکی از شهرهای باستانی مقدونیه در کرانه رود استروما است. این شهر ابتدا از شهرهای تراکی به نام اِنه‌آ اُدوئی بود، اما در سال ۴۳۷ قبل از میلاد از سوی آتنی‌ها فتح شد و از آن پس یونانی‌ها در آن سکونت می‌کنند.

تکه‌های کوچکی از موزاییک‌های سفید، سیاه، آبی، قرمز، زرد و خاکستری یک تصویر از یک ارابه که توسط دو اسب سفید کشیده شده است را ایجاد کرده‌اند، و این ارابه توسط یک مرد ریش‌دار با پوشیدن تاجی از برگ رانده می‌شود. هرمس (Hermes)، پیغام‌آور خدایان در یونان باستان، در مقابل ارابه ایستاده است.
بیانیه‌ای می‌گوید "این موزاییک، با اندازه‌های 4.5 متر در 3 متر(14.8 در 9.8 فوت)، بزرگ‌ترین موزاییک در منطقه می‌باشد و هنوز به طور کامل کشف نشده است." قدمت این موزاییک به قرن چهارم قبل از میلاد برمی‌گردد.

باستان‌شناسان، مقبره عظیم مربوط به زمان اسکندر کبیر مقدونیه را در اوایل ماه آگوست به کشف رساندند. حدس و گمان‌های گسترده‌ای مبنی بر این‌که چه کسی در این محل به خاک سپرده شده است وجود دارد: از رکسانا، همسر ایرانی الکساندر تا المپیاس مادر شاه، و شاید حتی یکی از ژنرال‌هایش…

 
یاسمن فراهانی فرد

برگرفته از
موزاییککاری
لینک کوتاه

دیدگاه