نوبل اقتصاد به «ژان تیرول» رسید

نویسنده:

۱۲:۳۹:۵۰

ژان تیرول، اقتصاددان فرانسوی دانشگاه «تولوز» عصر دوشنبه به دلیل تحلیل‌هایش درباره «قدرت بازار و مقررات» از سوی آکادمی سلطنتی علوم سوئد، شایسته دریافت جایزه نوبل سال 2014 در رشته اقتصاد معرفی شد.

تحقیقات تیرول درباره اینکه دولت‌ها چگونه باید با کارتل‌ها و شرکت‌های بزرگ رفتار کرده و انحصارهای اقتصادی را تنظیم و مدیریت کنند، عامل اصلی اعطای جایزه نوبل به او بوده است. بر اساس گزارش «گاردین»، یک عضو کمیته نوبل در این باره گفت: جایزه امسال درباره «رام کردن شرکت‌های قدرتمند» بود.

آکادمی سلطنتی علوم سوئد در بیانیه امروز خود تیرول را به عنوان «یکی از تاثیرگذارترین اقتصاددان‌های عصر حاضر» معرفی کرده و می‌گوید: او یکی از بزرگترین اقتصاددان‌های زنده دنیا است که کمک‌های بزرگی به علم اقتصاد کرده است. او همچنین کمک کرده است تا شرکت‌های بزرگ نتوانند از سایرین سوءاستفاده کنند.

بر اساس این گزارش، تیرول که دکترای خود را در سال 1981 از دانشگاه ام‌آی‌تی آمریکا دریافت کرده، در سال‌های گذشته مطالعات خود را بر موضوعاتی همچون سازمان‌های صنعتی، بانکداری، نظریه بازی ‌و اقتصاد و روانشناسی متمرکز کرده بود.

در 10 سال گذشته نوبل اقتصاد در قبضه آمریکایی‌ها بود و از 20 برنده، 17 نفر آنها آمریکایی بودند. سال گذشته این جایزه میان سه دانشمند آمریکایی («یوجین فاما»، «لارس پیتر هانسن» و «رابرت شیلر») به دلیل تجزیه و تحلیل‌های تجربی‌شان از قیمت دارایی‌ها تقسیم شد. در سال 2012 نیز «آلوین راث» و «لوید شیپلی» از آمریکا برنده این جایزه شدند.

برگرفته از
نوبل اقتصاد ۲۰۱۴
لینک کوتاه

دیدگاه