بزرگداشت زنان پیشتاز در فناوری

نویسنده:

۰۲:۵۰:۴۶

امروز پنجمین سالگرد بزرگداشت Ada Lovelace است و یاد این ریاضی‌دان مشهور و دانشمند پیشتاز کامپیوتر زنده نگه داشته می‌شود. امروز قرار است از زنان مهندس، دانشمند، تکنولوژیست یا ریاضی‌دان یاد کرده و نسل جدید را برای پیروی از چنین زنانی تشویق کنیم. در ادامه به تعدادی از زنانی که در ساخت دنیای امروز نقش مهمی ایفا کردند، می‌پردازیم.
Ada Lovelace
وی تنها فرزند خانواده بود و در ریاضیات استعداد زیادی داشت. یکبار مقاله‌ای ایتالیایی در مورد موتورها ترجمه کرد، اما خود نیز خطوطی را در مورد این که چگونه یک الگوریتم بر روی چنین ماشینی کار کرده و اعداد برنولی را رایانش می‌کند، به این مقاله اضافه کرد. این موضوع در کل جهان به عنوان اولین برنامه کامپیوتری محسوب می‌شود. گرچه به دلیل محدودیت‌های اقتصادی، هیچگاه یک موتور تحلیل‌گر ساخته و آزمایش نشد.
روز Ada Lovelace برای بزرگداشت دستاوردهای زنان در زمینه فناوری و دانش تعیین شده است. در این روز، مسئولین از مردم می‌خواهند تا جملاتی در مورد یک زن یا زنانی بنویسند که آن‌ها را تحسین می‌کنند. سپس این جملات در وب‌سایت مختص این روز منتشر می‌شود.

Edith Clarke
وی در مریلند و در سال 1883 متولد شد و در سن 12 سالگی پدر و مادر خود را از دست داد. پس از آن، تمام دارایی خود را صرف مطالعاتی در زمینه ریاضیات و نجوم در کالج واسار کرد. بعدها به عنوان کامپیوتر زنده، نزد George Campbell محاسبات ریاضی را انجام می‌داد. جرج کامپبل در مورد مدل‌سازی انتقال الکتریک در فواصل دور تحقیق می‌کرد.
وی اولین زنی بود که مدرک فوق لیسانس را در رشته مهندسی برق از MIT دریافت و ماشین حساب Clarke را اختراع کرد.

Grace Murray Hopper
وی جزو اولین کسانی بود که کامپیوتر Harvard Mark I را برنامه‌نویسی کرد. این کامپیوتر محاسبات پروژه Manhattan را برای ساخت بمب اتم در اواخر جنگ جهانی دوم انجام داد. وی همچنین، اولین همگردان را برای یک زبان برنامه‌نویسی ساخت و ایده زبان‌هایی را رواج داد که مختص سخت‌افزار نبودند و بر روی هر کامپیوتری اجرا می شدند.
وی نقش مهمی در ساخت ناوشکن و ابرکامپیوتر Cray دارد که نام وی را یدک می‌کشند. همچنین منبع کلمه «debugging» که به معنی حذف ارورها از کدهای کامپیوتری است، این خانم است.

Radia Pelman
وی معمولاً به عنوان مادر اینترنت خطاب می‌شود؛ زیرا نقش مهمی در پروتکل درخت پوشا (STP) دارد. این پروتکل اجازه می‌دهد که دو شبکه به هم بپیوندند و همانند یک شبکه عمل کنند. این پروتکل قدم اصلی در روند پیوستن کامپیوترها به سیستم جهانی معاصر محسوب می‌شود.
وی مدرک لیسانس و فوق لیسانس خود را از دانشگاه MIT گرفت و در سال 1988 مدرک PHD را در رشته علوم کامپیوتر به دست آورد. در حال حاضر این خانم در شرکت EMC کار می‌کند.

Emmy Noether

وی در سال 1882 در آلمان به دنیا آمد و تحصیلات خود را در دانشگاه Erlangen ادامه داد. بعدها آلبرت انیشتین از وی به عنوان مهم ترین زن تاریخ ریاضیات یاد کرد. قانون Noether بانون انیشتین از وی به عنوان مهم ترین زن تاریخ ریاضیات یاد کرد.

برنامه‌نویسان ENIAC
کامپیوتر ENIAC اولین کامپیوتر جامع جهان است که می‌توانست چندین محاسبه را انجام دهد. این کامپیوتر به منظور محاسبه مسیرهای توپ برای ارتش آمریکا طراحی شده بود، اما بعدها برای ساخت بمب اتم نیز به کار رفت. 6 زن مسئول برنامه نویسی این کامپیوتر بودند؛ Lathleen Antonelli،Jean Jenning Bartik ،Frances Snyder Holberton ، Marlyn Wescoff Meltzer ،Frances Bilas Spence ، Ruth Lichterman Teitelbaum.

پریا اقدامی

برگرفته از
بزرگداشت
لینک کوتاه

دیدگاه