هانس مملینگ و تاثیر او بر مونالیزا

نویسنده:

۰۱:۳۳:۰۷

 
این نمایشگاه در سال 1994 به آثار "هانس مملینگ" (Hans Memling)، به مناسبت پانصدمین سالگرد مرگش (در 1494)، در بروژ برگزار شده بود و هدف آن جلب توجه دانش‌پژوهان و مردم، به این شخصیت برجسته، در تاریخ هنر فلاندر و نفوذ او در هنر ایتالیا و به طور کلی اروپا بوده است.

پس از گذشت بیست سال از آن، نشریات بی شماری از جنبه‌های مختلف هنر چند وجهی مملینگ و موفقیت این نمایشگاه را بررسی کرده‌اند. این نمایشگاه در بروژ،  مادرید و نیویورک نیز در سال 2005 برگزار شد و به نقش استاد به عنوان یکی از بزرگ‌ترین و ماهرترین هنرمندان پرتره عصر رنسانس اشاره کرد.

با وجود این واقعیت که مملینگ بسیاری از شاهکارهای خود را در ایتالیا خلق کرده و نبوغ خود را در آن‌جا پیدا کرده بود، این اولین نمایشگاهی می‌باشد که تاکنون در این کشور به او اختصاص داده شده است. او تأثیر عمده‌ای بر آثار هنرمندان بزرگی چون لئوناردو، رافائل، لورنزو لوتو، و بی‌شماری هنرمندان دیگر گذاشته بود. اگر این درست باشد، که در حال حاضر بسیاری از کارشناسان به آن اذعان دارند، حتی چشم‌انداز در پس‌زمینه تابلو مونالیزا نیز مدیون مملینگ است. همان‌طور که پائولا نوتال (Paula Nuttall) در کاتالوگ نمایشگاه استدلال می‌کند :"مملینگ و نقاشی ایتالیایی".
اغلب این نقاشی‌ها عملا به علت شکنندگی و ظرافت خود و البته اهمیت آن‌ها، برای حرکت غیر ممکن هستند، بنابراین تحت شرایط استثنایی قرض داده شده‌اند. با این حال تابلوها سخاوتمندانه با درنظر گرفتن ارزش‌های پروژه‌های علمی و زیر بنای این نمایشگاه و شهرت معتبر یک موزه مانند Scuderie del Quirinale در رم به امانت سپرده شده‌اند.

این نمایشگاه در تاریخ 11 اکتبر تا 18 ژانویه 2015 برگزار می‌شود.
 
 یاسمن فراهانی فرد
 
 

برگرفته از
هانس مملینگ
لینک کوتاه

دیدگاه