موزه تولدو، مجسمه ۱۰۰۰ ساله «گانش» را بازمی‌گرداند

نویسنده:

۰۱:۳۴:۰۰

 
موزه هنری تولدو (Toledo) اعلام کرد که مجسمه قدیمی برنز از خدای هندو "گانش" (Ganesha)، با قدمتی نزدیک به 1000 سال را به دولت هند بازمی‌گرداند. گانش در سال 2006 از یک تاجر آثار هنری به نام "سوهباش کاپور" (Subhash Kapoor) خریداری شده بود. کاپور در حال حاضر در هند در انتظار محاکمه به اتهام صادرات غیر قانونی، توطئه‌گری و جنایتکاری و جعل آثار هنری به سر می‌برد.

تحقیقات انجام شده توسط موزه، با کمک و همکاری از طرف کنسولگری هند " Dnyaneshwar M. Mulay" و سفیر هند، دکتر S. Jaishankar، و نمایندگان مربوطه، به رهبری مدیر موزه "برایان کندی"، توصیه بازگشت مجسمه مذکور را به کمیته هنر موزه انجام دادند. این کمیته در روز 21 آگوست به بازگرداندن مجسمه گانش از موزه و کمک در جهت استرداد آن رای دادند.

دکتر کندی می‌گوید "اگر چه تحقیقات برای اتهامات و فعالیت‌های غیر قانونی آقای کاپور در حال انجام می‌باشد، اما در مورد مجسمه گانش مدارک ارائه شده توسط مقامات هندی قانع کننده بوده است. ما باور داریم که این مجسمه مدتی قبل از سال 2006، از یک معبد در استان تامیل نادو، به سرقت رفته بود. بخشی از سیاست موزه، بازگرداندن آثاری است که عنوان آن‌ها روشن نیست. همان‌طور که با موارد مشابه در سال‌های اخیر همین برخورد را داشته‌ایم. البته ما می‌توانیم برای تحقیقات دولت خود برای اجرای حکم صبر کنیم، اما ما معتقدیم که مردم هند مستحق بازگشت این اثر تاریخی قابل توجه از میراث فرهنگی خود هستند."

موزه از تاریخ 2001 تا 2010 در کل هشت اثر از گالری گذشته سوهباش کاپور در شهر نیویورک خریداری کرده است. موزه هم‌چنان به همکاری با مقامات هند و منابع دیگر برای به دست آوردن اطلاعات کافی در مورد این آثار ادامه می‌دهد. در همین حال، تمام اشیاء خریداری شده از کاپور از دید عموم برداشته شده‌اند.
 

یاسمن فراهانی فرد
 

برگرفته از
گانش
لینک کوتاه

دیدگاه