کشف گنجینه وایکینگ‌های اروپا در اسکاتلند، توسط یک فلزیاب

نویسنده:

۰۲:۲۹:۰۴

 
یک علاقه‌مند به کشف فلز، اهل بریتانیا، مهم‌ترین گنج اندوخته شده متعلق به وایکینگ‌ها را تا به امروز در اسکاتلند کشف کرده است. این گنج در خط مرزی جنگی آن‌ها با بقیه اروپا پنهان بوده است. مقامات روز دوشنبه گفتند که گنجینه‌ای شامل بیش از 100 شی، به قدمت قرن نهم و دهم میلادی از این منطقه به دست آمده است، که به درک و به روز رسانی اطلاعات ما از تاریخ وایکینگ‌های قرون وسطی اسکاتلند کمک خواهد کرد.

بسیاری از آثار باستانی منحصر به فرد، شامل شمش نقره، بروچس و بازوبند، اشیاء طلا و اقلامی با منشاء ایرلندی یافته شده است. هم‌چنین یک صلیب نقره‌ای تزئینی توپر و یک گلدان نقره ای کارولنژی (که هنوز خالی نشده است)، از ناحیه آلمان امروزی به دست آمده است.

"درک مک لنان" (Derek McLennan) 47 ساله، گنج مذکور را ماه گذشته، در 60 سانتی متری (23 اینچ) زیر زمین، مدفون شده در منطقه "Dumfriesshire" جنوب غربی اسکاتلند، پیدا کرده است. مقامات هنوز در حال انجام کار برای حفاظت منطقه می‌باشند، و تا زمانی‌که اطمینان حاصل کنند که هیچ گنج بیشتری درون خاک پنهان نیست، محل دقیق گنجینه به صورت مخفی باقی می‌ماند.
یک وسیله حمل و نقل در یک میدان، متعلق به کلیسای اسکاتلند توسط این فلزیاب کشف شده است. تاجر بازنشسته، مک لنان کار فلزیابی را سه سال پیش آغاز نموده است و پس از پیدا کردن دو سکه قرون وسطی، این وسیله سومین کشف باارزش او در یک سال گذشته بوده است. "استوارت کمپبل" (Stuart Campbell)، رئیس واحد گنجینه که وظیفه نظارت بر یافته‌ها را بر عهده دارد، به خبرگزاری فرانسه گفت "این قطعا مهم‌ترین گنج وایکینگ‌ها از اسکاتلند بوده است. این بزرگ‌ترین گنجینه از متریال وایکینگ‌ها در اسکاتلند است که از قرن نوزدهم تا به امروز یافت شده است. این کشف نه فقط برای بریتانیا، بلکه برای غرب اروپا نیز بسیار مهم است؛ و دلیل آن این است که این گنج بسیار غیر معمول است. چون شامل اشیایی از سراسر اروپا می‌شود. سنگ طلسم از ایرلند، جواهراتی از اسکاندیناوی، جواهرات و طلا که احتمالا متعلق به آنگلوساکسون می‌باشد، و کشتی نقره کارولنژی از جایی که در حال حاضر آلمان می‌باشد."
 

یاسمن فراهانی فرد

برگرفته از
وایکینگ‌ها
لینک کوتاه

دیدگاه