معرفی عروسک‌های سنتی: «هانجی» از کره

نویسنده:

۰۱:۱۲:۲۴

عروسک‌های هانجی (Hanji) از کاغذ سنتی با کیفیت بالا که در کره جنوبی تولید شده باشد، ساخته می‌شوند. از آن‌جایی که آن‌ها از کاغذ ساخته شده‌اند، بسیار ظریف بوده و برای تولید و ساخت آن‌ها به مهارت‌های خاص نیاز می‌باشد. هدف از ساخت عروسک‌های هانجی علاوه بر این‌که زندگی روزمره و سنتی هر یک از مردم کره‌ را به تصویر بکشد، ابراز دوستی و محبت نیز بوده است. این عروسک‌ها عصاره‌ای از چگونگی به تصویر کشیدن سنت‌ها و فرهنگ کره‌ای می‌باشد.
این عروسک‌های کاغذی، معمولا لباس‌های سنتی و رنگی متنوع کره‌ای را بر تن دارند، البته ترکیب رنگ زرد و قرمز به نماد و سمبل "خورشید و غروب" (شان و مقام) بسیار پرکاربرد می‌باشد. روند ساخت آن‌ها بسیار سخت و نیازمند زمان، حوصله و مهارت است. برای درست کردن این نوع عروسک قطعا کاغذ مخصوص آن باید استفاده شود.
کاغذهای هانجی
هانجی سنتی از چند لایه ورق ساخته می‌شود و کاغذ سنتی کره‌ای هانجی از تنه درخت توت بومی کره‌ ساخته شده است. از این نوع کاغذ برای ساخت عروسک و یا دیگر محصولات ظریف کاغذی استفاده می‌کنند. الیاف کاغذ هانجی در آب به راحتی از هم جدا می‌شوند و این خاصیت، برای یک پایان خوب و ظریف بسیار مناسب است.
 
 
یاسمن فراهانی فرد

 
برگرفته از
تاریخ هنر
لینک کوتاه

دیدگاه