«اسلحه»؛ نمادی از صلح یا جنگ؟

نویسنده:

۱۱:۲۶:۳۸

در این پروژه که به سرپرستی «جیک چپمن» از گروه «برادران چپمن» اجرا شده است، هنرمند و کارگردانی چون «سم تیلور جانسون»، هنرمند انگلیسی-نیجریه‌ای «یینکا شونیباره» و هنرمند تاکسیدرمیست «پولی مورگان» شرکت دارند. همچنین «کیت ماس» مدل مشهور مد نیز نامش بر روی یک تنفگ M16 با ماژیک طلایی امضا کرده که آن هم در این مجموعه موجود است.

نمایشگاهی از این «آثار هنری» در «انستیتو هنر معاصر» لندن به مناسبت شروع «هفته فریز» (Frieze Week) برگزار خواهد شد. این پروژه توسط «Peace One Day» گروهی که برای شناخت و بزرگداشت «روز جهانی صلح» در سطح جهان فعالیت می‌کند، حمایت شده است.

با این حال همه هنرمندان به یک شکل آثار خود را در این نمایشگاه ارائه نداده‌ و با ایده آن موافق نبوده‌اند و راه‌های متفاوتی را برگزیده‌اند. «سم تیلور جانسون» قطعه روزنامه‌ای که در آن داستان برخورد او با پلیس چاپ شده است را قاب گرفته و آن را «بدون شرح» نامیده، در حالی که «پولی مورگان» بیشترِ اسلحه انتخابی خود را بریده و ماری به دور آن پیچیده است. او می‌گوید: "من یک اسلحه M16 و AK47 را اشیا سوال برانگیزی برای نمایشگاهی که قرار است صلح را تبلیغ کند، می‌بینم. نگرانی من از این است که با «هنر» نامیدن این اسلحه‌ها و به حراج گذاشتن آن‌ها با مبالغ بالا، بیشتر به علاقه مردم به سلاح بیفزاییم. برای همین نمی‌خواستم با اسلحه با احترام برخورد کنم و بیشتر آن را بریدم و حس کردم ماری با چنبره هایش که خطری واقعی است، اثر بهتری خواهد داشت."
 

پریا پورمند
برگرفته از
اسلحه
لینک کوتاه

دیدگاه