درمان خانگی برای سرماخوردگی

نویسنده:

۱۲:۱۵:۴۹

 • مایعات فراوان بنوشید تا گرفتگی را برطرف کنید. نوشیدن آب یا آبمیوه از کم‌آبی بدن جلوگیری می‌کند و گلو را مرطوب نگه می‌دارد. شما باید روزانه 8 تا 10 لیوان آب بخورید. این میزان شامل مایعاتی از قبیل آب، نوشیدنی‌های ورزشی، چای گیاهی، نوشیدنی‌های میوه‌ای و لیموناد زنجبیلی است. سوپ مرغی که دست‌پخت مادرتان است نیز می‌تواند مفید باشد. (مصرف نوشابه، قهوه و دیگر نوشیدنی‌هایی که کافئین دارند را محدود کنید زیرا این مواد مانند مواد مدر عمل می‌کنند و باعث کم شدن آب بدن شما می‌شوند.)
 • بخور گرفتن به تسکین گرفتگی مخاط و بینی گرفته کمک می‌کند. سر خود را روی یک کتری آب جوش بگیرید و از بینی نفس بکشید. مراقب باشید! اگر بخار بینی شما را می‌سوزاند، آرام‌تر نفس بکشید. می‌توانید یک دستگاه مرطوب‌کننده نیز خریداری کنید اما بخاری که از آن بیرون می‌آید همان بخاری است که از آب جوش روی اجاق خارج می‌شود. رطوبتی که از دوش آب داغ با درب بسته حاصل می‌شود، اسپری بینی نمک‌دار یا مرطوب‌کنندۀ اتاق همگی برای برطرف کردن احتقان خوب هستند.
 • هوا را از بینی خود با فشار بیرون دهید اما این کار را به شیوۀ صحیح انجام دهید. وقتی سرما خورده‌اید به جای اینکه مخاط بینی خود را بالا و به سمت سرتان بکشید، به طور مرتب از طریق بینی هوا را به بیرون بدمید. این کار از اهمیت زیادی برخوردار است. اما وقتی محکم می‌دمید، فشار باعث می‌شود میکروب و بلغم به مجرای گوش برگردد و موجب گوش‌درد شود. بهترین راه برای دمیدن هوا از طریق بینی، قرار دادن یکی از انگشتان روی یک حفرۀ بینی است. وقتی انگشت خود را روی حفرۀ بینی گذاشتید به‌آرامی هوا را از حفرۀ دیگر به بیرون بدمید تا مجرای بینی خالی شود.
 • از اسپری بینی نمک‌دار استفاده کنید یا خودتان محلول شست‌وشوی آب‌نمک درست کنید تا بینی خود را شست‌وشو دهید. شست‌وشو با آب‌نمک به از بین رفتن احتقان بینی کمک می‌کند و همچنین ذرات ویروسی و باکتری را از بینی شما خارج می‌کند. دستور رایج تهیۀ آب‌نمک و شست‌وشوی بینی به صورت زیر است:
یک‌چهارم قاشق چایخوری نمک و یک‌چهارم قاشق چایخوری جوش شیرین را با یک لیتر آب گرم مخلوط کنید. لولۀ سرنگ را از محلول پر کنید (یا از Neti Pot استفاده کنید که در بیشتر داروخانه‌ها موجود است). سر خود را به یک تشت یا لگن تکیه دهید و با استفاده از سرنگ به‌آرامی آب‌نمک را به داخل بینی بپاشید. در حالی که مخلوط نمک را به یکی از حفره‌های بینی می‌پاشید، حفرۀ دیگر بینی را با اعمال کمی فشار خفیف بسته نگه دارید. بینی را تخلیه کنید. این کار را 2 تا 3 بار تکرار کنید و سپس همین کار را با حفرۀ دیگر بینی تکرار کنید.
برای اینکه خودتان را در معرض باکتری و عفونت‌های دیگر قرار ندهید، باید مراقب چیزی که وارد بینی می‌کنید باشید. طبق گفتۀ مرکز مبارزه با بیماری امریکا، اگر در حال شست‌وشو هستید، آب را با فشار بیرون می‌دهید یا سینوس‌های خود را می‌شویید، برای تهیۀ محلول شست‌وشو از آبی که استریل است، تقطیر شده و قبلاً جوشیده استفاده کنید. بعد از هر بار استفاده از وسیلۀ شست‌وشو، آن را بشویید و در هوای آزاد بگذارید تا خشک شود.

 
 • بدنتان را گرم نگه دارید و استراحت کنید. وقتی سرما خورده‌اید یا آنفولانزا دارید، با استراحت و گرم نگه داشتن خود، به بدن در هدایت انرژی به سمت نبرد سیستم ایمنی کمک می‌کنید. این نبرد بدن را خسته می‌کند. بنابراین، در صورت نیاز، با دراز کشیدن زیر پتو وگرم نگه داشتن بدن کمی به آن استراحت دهید.
 • آب‎نمک گرم غرغره کنید. غرغره کردن گلوی خشک و دردناک را مرطوب می‌کند و آن را به طور موقت تسکین می‌دهد. نصف قاشق چایخوری نمک که در یک لیتر آب گرم حل کرده‌اید را 4 بار در روز غرغره کنید. برای کاهش خارش در گلو، از قابض غرغره، مانند چایی که شامل جوهر مازو است، استفاده کنید تا مخاط را سفت کند. یا از یک غرغره چسبناک و ضخیم که با عسل تهیه شده و در طب سنتی رواج دارد استفاده کنید. یک قاشق چایخوری عصارۀ برگ تمشک سیاه و لیمو را در دو فنجان آب داغ بریزید. این مخلوط را با یک قاشق چایخوری عسل ترکیب کنید. بگذارید مخلوط حاصله خنک شود تا قبل از غرغره کردن به دمای اتاق رسیده باشد.
 • مایعات گرم بنوشید. نوشیدن مایعات گرم باعث از بین رفتن احتقان بینی می‌شود، از کم‌آبی بدن جلوگیری می‌کند و غشای ملتهب و ناراحت که بینی و گلوی شما را می‌پوشاند تسکین می‌دهد. اگر آن‌قدر بینی شما گرفته است که شب نمی‌توانید بخوابید، یک روش قدیمی را امتحان کنید: شیرۀ خرمایی که با آب گرم مخلوط می‌شود. یک فنجان چای گیاهی بنوشید. اگر دوست دارید یک قاشق چایخوری عسل و یک شات کوچک از ویسکی یا بوربن را با هم مخلوط کنید. خودتان را به یکی از آنها محدود کنید. الکل زیاد مخاط‌ها را ملتهب می‌کند و زیان‌آور است.
 • دوش بخار بگیرید. دوش بخار مجرای بینی را مرطوب می‌کند و شما را تسکین می‌دهد. اگر آنفولانزا باعث احساس گیجی در شما شده است، در حالت نشسته دوش بخار بگیرید و خودتان را لیف بزنید.
 • کمی داروی مِنتول‌دار زیر بینی خود بگیرید تا مجرای عبور هوا باز شود و به بهبود پوست تحریک‌شده در پایین بینی کمک کند. منتول، اَکالیپتوس و کافور اجزای بی‌حس‌کنندۀ خفیفی دارند که به تسکین درد بینی، که در اثر مالاندن خراشیده و زخم شده است، کمک می‌کند.
 • روی سینوس‌های گرفتۀ خود کیسۀ گرم بگذارید. شما می‌توانید این کیسه‌ها را که قابلیت استفادۀ مجدد دارند را از داروخانه خریداری کنید یا حتی می‌توانید خودتان کیسۀ آب گرم درست کنید. یک لیف مرطوب را بردارید و به مدت 30 ثانیه در مایکروفر قرار دهید. (اول دما را آزمایش کنید بعد آن را روی صورت خود بگذارید.)
 • هنگام خواب، یک بالش اضافی زیر سر خود بگذارید تا مجرای گرفتۀ بینی باز شود. اگر زاویۀ بالش با سر شما خیلی ناخوشایند است، سعی کنید با قرار دادن چند بالش بین تشک و فنر تخت‌‌خواب شیب تدریجی بیشتری ایجاد کنید.
 • در مورد مسکن‌های طبیعی مانند روی، اکیناسه و ویتامین ث بیشتر بدانید. افرادی که در جست‌وجوی مسکن طبیعی برای سرماخوردگی هستند اغلب به مکمل‌ها روی می‌آورند. بسیاری از این مسکن‌ها هیچ کمکی نمی‌کنند. حتی گاهی آسیب هم می‌رسانند.
روی: با اینکه مطالعات اولیه نشان می‌دهند که روی می‌تواند در مبارزه و برطرف کردن سرماخوردگی کمک سریع‌تری باشد، به تازگی همه بر این عقیده‌اند که به نظر می‌رسد روی حداقلِ فایده را دارد. طبق نظر سازمان غذا و دارو (FDA) اسپری بینیِ روی می‌تواند منجر به از بین رفتن دائمی حس شامه شود.
اکیناسه : با این که اکیناسه یکی از رایج‌ترین درمان‌ها برای سرماخوردگی است، مطالعات علمی اخیر نشان می‌دهد که ظاهراً از سرماخوردگی پیشگیری نمی‌کند و درمان مؤثری نیست. محققان در حال ادامه دادن به مطالعات خود در زمینۀ تأثیر اکیناسه بر عفونت‌های دستگاه تنفسی هستند تا تعیین کنند آیا فایده‌ای هم دارد. افرادی که آسم دارند با استفاده از داروهایی مانند اکیناسه آسم خود را بدتر می‌کنند.
ویتامین ث: ویتامین ث چطور؟ محققان با مطالعات اخیر خود بر روی نتایج تحقیقات گذشته، در مورد اینکه ویتامین ث از سرماخوردگی پیشگیری کرده یا آن را درمان می‌کند شواهد کمی یافتند.

سعیده اکبری

برگرفته از
سرماخوردگی
لینک کوتاه

دیدگاه

0 دیدگاه برای “درمان خانگی برای سرماخوردگی”