منسوجات: یکی از قهرمانان گمنام زندگی روزمره

نویسنده:

۱۲:۵۸:۱۹

 
در گذشته منسوجات به عنوان هنری بی‌فایده رد شده بود، اما امروزه جایگاه خود را به دست آورده و در موزه‌های هنری بین‌المللی برای خود قد علم کرده است. بزرگترین مطالعه "ریچارد تاتل" مجسمه‌ساز و شاعر مشهور آمریکایی، تا به امروز در ماه اکتبر در لندن انگلستان به صورت نمایشگاهی از پارچه برگزار شد. این مطالعه شامل یک نمایشگاه بزرگ در گالری Whitechapel به بررسی پنج دهه از آثار او میشود: مجسمه کمیسیون در مقیاس بزرگ در سالن توربین تیت مدرن. عنوان نمایشگاه، "من نمی‌دانم، یا بافت زبان پارچه" می‌باشد و این پروژه منحصر به فرد به طور خاص توسط هنرمند ابداع و با تمرکز بر اهمیت ویژه پارچه بنا شده است.

پارچه معمولا با صنایع دستی و مد همراه است، اما در پشت بسیاری از آثار تحسین برانگیز در جهان هنر، بوم بافته شده قرار گرفته است. و منسوجات در حال جلب توجه بیشتری از هنرمندان امروز هستند. نمایشگاه "من نمی دانم، یا بافت زبان پارچه" به بررسی اهمیت این متریال در طول تاریخ، در سراسر کارهای قابل توجه از تاتل می‌پردازد.
در همین حال نمایشگاه‌های دیگری بر اساس بافندگی، قلاب‌بافی و بافت پارچه در مرکز طراحی در نیویورک و موسسه هنرهای معاصر در بوستون برگزار می‌باشد. "کریس دکرون" (Chris Dercon) مدیر تیت مدرن می‌گوید "پارچه دیگر ماده‌ای خجالت‌آور برای هنر نیست.  زمانی که من در روتردام شروع به صحبت در مورد پارچه کردم (در دهه 1990)، همکارانم فکر کردند که کاملا دیوانه شده‌ام." تیت در حال حاضر به طور پیوسته نمایشگاه‌های منسوجات، از جمله نمایشگاهی توسط هنرمند "شیلا هیکس" (Sheila Hicks) در اوایل سال جاری برگزار می‌کند. در ماه آپریل نیز، تیت در دستان هنرمند فرانسوی "سونیا دولونه" (Sonia Delaunay) قرار دارد که برای طراحی‌های پارچه و لباس خود شناخته شده می‌باشد. تاریخ بی حد و حصری از هنرمندان قرن بیستم با موضوعات کار با پارچه وجود دارد.
 

یاسمن فراهانی فرد

برگرفته از
منسوجات
لینک کوتاه