بازگشت فضاپیمای اسرارآمیز نیروی هوایی آمریکا پس از سفری دوساله در مدار زمین

نویسنده:

۰۶:۴۰:۰۰


پس از تلاشهای ناسا و بوینگ برای توسعه فضاپیمایی در ابعاد ۵ بربر شاتل فضایی، نیروی‌هوایی ایالات متحده هم با پرنده بدون سرنشینی ویژه ماموریت‌های فوق سری به این جمع پیوسته است. که البته این هواپیمای فضایی نیز ساخته دست مهندسان بوئینگ است.
 
طولانی‌ترین ماموریت پیشین X-37B تقریبا ۱۵ ماه به طول انجامیده بود. اما اینبار این فضاپیمای بدون سرنشین از ماموریت مداری ۲ ساله‌ای به زمین بر می‌گردد. درباره اینکه طی دو سال گذشته این پرنده مرموز در مدار زمین چه می‌کرده، تنها برخی حدس و گمانها را می توان بازگو کرد. بعضی متخصصان فکر می‌کنند این هواپیما، ابزار جاسوسی ویژه نسبتا کوچکی را به مدار زمین انتقال داده و در آنجا مستقر کرده است. در حالی که گروهی دیگر معتقدند این ابزار خوفناک برای کنترل و ضبط یا نابودی ماهواره‌های دشمن به فضا ارسال شده.
 
البته نیروی هوایی همه این حدس و گمانها را رد کرده و می گوید این تنها یک آزمون در زمینه تکنولوژی‌های فضایی، همچون ناوبری پیشرفته، سیستمهای رباتیک و پروازهای مداری بدون سرنشین بوده است. به هر صورت، به نظر می‌رسد با فرود بسیار جذاب و آرام از ارتفاع ۳۵۰ کیلومتری، X-37B به خوبی توانایی‌های خود را اثبات کرده است. 
 
عباس واحدی
 
برگرفته از
X-37B
لینک کوتاه

دیدگاه