معامله ۱/۵ میلیارد دلاری IBM برای تصاحب واحد تولید چیپ GlobalFoundries

نویسنده:

۰۵:۵۷:۵۱


این خبر که شایعات آن از عصر دیروز منتشر شده بود، اکنون مورد تایید قرار گرفته. آی‌بی‌ام قرار است این مبلغ را به صورت اقساط سه ساله در اختیار شرکت چیپ‌ساز بگذارد. این قرارداد محرمانه میان GlobalFoundries و آی‌بی‌ام، تکنولوژی تولید تجاری نیمه‌رسانا را در اختیار آبی بزرگ می‌گذارد تا کارو‌کسب بین‌المللی خود را در این زمینه راه‌اندازی کند.
 
این قرارداد علاوه بر اینکه عملیات تولید صنعتی نیمه‌رسانا و کارخانه‌هایی در فیشکیل شرقی (نیویورک) و اسیکس جانکشن (ورمونت) را در اختیار آی‌بی‌ام می‌گذارد، گنجینه ای از هزاران پتنت در زمینه میکروالکترونیک صنعتی را نیز برایش فراهم می‌آورد.
 
طبق این قرارداد GlobalFoundries به تامین‌کننده اختصاصی پردازنده‌های سرور بر پایه تکنولوژی نیمه‌رسانا برای آی‌بی‌ام تبدیل می‌شود و تولید نیمه‌رساناهای ۲۲ و ۱۴ و ۱۰ نانومتری را در ده سال آینده بر عهده خواهد داشت.
 
آی‌بی‌ام می‌گوید در اختیار گرفتن یک واحد تولید چیپ به آنها اجازه می‌دهد تا تحقیقات بنیادین شرکت در زمینه نیمه‌رساناها را با تمرکز و جدیت بیشتری پیش ببرند و به توسعه آینده پردازش ابری، موبایل، تحلیلهای بزرگ‌داده و سیستمهای بهینه سازی امنیت نقل و انتقال بپردازد.
 
به نظر می‌رسد این قرارداد اوایل سال آینده میلادی نهایی خواهد شد.
 
 
عباس واحدی
برگرفته از
IBM
لینک کوتاه

دیدگاه