«Andrew Quilty» داستان عکس سال را تعریف می‌کند

نویسنده:

۰۷:۰۹:۲۹

 
اتاق مراقبت خالی بود، اما یک گروه از کارکنان گروه پزشکی در نزدیکی در ورودی تجمع کرده بودند. به نظر می‌رسید آن‌ها به بسته کوچک نرم طلایی روی تخت بیمارستان در انتهای اتاق بی‌اعتنا باشند. بسته، از طریق لوله پلاستیکی به یک کیسه محلول سالین متصل شده بود. اولین غریزه من می‌گفت که احتمالا یک شلنگ تنفس، برای هر چیزی که در داخل بسته است، باشد. جسم آرام و خاموش و رنگ اتاق خالی، حس مجسمه بودن و یک هنر انتزاعی در موزه هنر مدرن را منتقل می‌کرد. من متوجه شدم در بسته‌بندی طلایی، اشکال آشنا مثل آرنج، یا یک پای کوچک می‌بینم. کمی نزدیک‌تر شدم و دست بانداژ شده را تشخیص دادم… پا دیگری و سر… همه اشکال، سراسر با نوار پیچیده و پوشیده شده بود.

دختر بچه‌ای در افغانستان، از نشت یک بخاری خانگی با روغن داغ سوخته شده بود. در زمانی که عکس گرفته شده بود، شانس زنده ماندن دختر 50/50 بود. بروز آسیب‌های داخلی در یک کشور با چهار دهه جنگ متوالی، غیر قابل اجتناب است. طبق آمار در سال 2013، عمل جراحی در بیمارستان به 1651 نفر، که بیشتر آن‌ها جراحات پس از حوادث رانندگی بودند ارائه شده بود. در زمستان، تعداد بیماران سوختگی به خصوص در بخش زنان افزایش یافت.

برای دخترک که روز گذشته وارد شده بود، بسته‌بندی طلایی به منظور حفظ گرما برای بدن او به کار گرفته شده بود. در موارد شدید سوختگی، بدن انسان می‌تواند تمایل به تلاش برای اصلاح یا جبران مشکل نشان دهد؛ و در نتیجه بدن برای خنک کردن، عرق می‌کند، که هیپوترمی خود می‌تواند خطرناک باشد.
او خوش شانس بود که زنده ماند؛ برای بسیاری از افغان‌ها، مراقبت‌های فوری پزشکی، به سادگی می‌تواند خطرناک باشد. روز بعد دختر بچه دیگر در اتاق نبود. خوشبختانه، آسیب‌های او کمتر از آن‌چه حدس می‌زدند بود و تنها 20٪ از بدن او را شامل می‌شد و نه 50%.

یاسمن فراهانی فرد

برگرفته از
Andrew Quilty
لینک کوتاه

دیدگاه