آیپاد اپل امروز ۱۳ ساله می‌شود

نویسنده:

۰۷:۱۷:۲۱


آیپاد اپل امروز ۱۳ ساله می‌شود. دقیقا ۲۳ اکتبر ۲۰۰۱ بود که استیو جابز به عنوان مدیرعامل وقت اپل طی مراسمی این گجت کوچک و انقلابی را رونمایی کرد. وی در این مراسم گفت: «ما موسیقی را دوست داریم، و اینکه بتوانیم همیشه کاری را انجام دهیم که دوست داریم، واقعا خوب است. از آن مهمتر اینکه موسیقی بخشی از زندگی همگان است، همه افراد.»
 
آیپاد را به عنوان اولین ابزار mp3 Player می‌شناسیم که توانست بخش عظیمی از کاربران را به خود جذب کند. بیش از ۳۵۰ میلیون دستگاه از آن به فروش برسد و به ابزار پخش موسیقی پرتابل منحصر به فردی تبدیل گردد.
 
جابز در همان مراسم ادامه داد: «جذابترین چیز درباره آیپاد این است که تمام آرشیو موسیقی‌تان درون جیبتان جا می‌شود، جالب نیست؟ شما می‌توانید تمام آرشیو موسیقی‌تان را همه‌جا با خودتان و درون جیبتان به همراه داشته باشید.»
 
اوایل سال ۲۰۰۱ اپل تصمیم گرفت یک ابزار پخش موسیقی پرتابل تولید کند. و البته iTunes به عنوان یک جعبه موسیقی دیجیتال در ژانویه همین سال عرضه شد. البته تا سال ۲۰۰۳ خبری از فروشگاه آنلاین آیتونز نبود. اما هنگامی که اپل آن را راه اندازی کرد، تنها در هفته اول موفق به فروش یک میلیون قطعه موسیقی از این طریق شد.
 
اولین آیپاد که گنجایش نگه‌داری ۱۰۰۰ آهنگ MP3 با کیفیت سی‌دی را روی خود داشت، به یک هارد‌دیسک ۵ گیگابایتی مجهز شده بود و تنها با کامپیوترهای مک سازگار بود. برای مقایسه بد نیست بدانید آیپاد کلاسیک مدل ۱۶۰ گیگابایتی که شش سال پیش رونمایی شد، می‌تواند بیش از ۴۰هزار آهنگ را روی خود جای داده و البته با ویندوز نیز سازگار است.
 
نام این ابزار از فضاپیمای مینیاتوری EVA Pod فیلم «۲۰۰۱: یک اودیسه فضایی» اقتباس شده که توسط یکی از نویسندگان همکار اپل به نام Vinnie Chieco پیشنهاد شده بود.
 
از سال ۲۰۰۴ اپل ۴ مدل دیگر به خانواده آیپاد اضافه کرد: نانو، مینی، شافل و تاچ. دلیل انتخاب نام آیپاد تاچ، استفاده از صفحه لمسی در آن بود. در این مدل از آیپاد، دکمه چرخشی که از نسل دوم اضافه شده و محبوبیت فراوانی یافته بود، کلا حذف و اغلب وظایف به صفحه لمسی سپرده شد. نسل پنجم آیپاد تاچ، جدیدترین مدل از این خانواده است.
 
البته سرعت فروش این محصول محبوب در سالهای اخیر کند شده. اپل طی فصل مالی چهارم سال ۲۰۱۴ موفق به فروش ۲.۶۴۱ میلیون دستگاه آیپاد شده و ۴۱۰ میلیون دلار از آن کسب درآمد کرد. این در حالی است که اپل در فصل مالی اول سال ۲۰۰۹ موفق شد ۲۲میلیون ۷۲۷ هزار دستگاه آیپاد بفروشد و رکوردی ماندگار را در این بازار رقم زند. 
 
 
عباس واحدی
 

 
برگرفته از
iPod
لینک کوتاه

دیدگاه