تروریست‌های گیمرنما

نویسنده:

۰۷:۱۷:۳۸

 
 

GamerGate چیست؟
GamerGate نام جنبشی تازه است که به حضور زنان و نقش آن‌ها در صنعت بازی‌های ویدویی و عدم رعایت اصول اخلاقی در میان نویسندگان و خبرنگاران این صنعت، اعتراض دارد.
 شکل‌گیری این گروه به ماه‌های مرداد و شهریور(ماه اگوست میلادی) باز می‌گردد، اما تهدید‌های اخیر این گروه به کشتار جمعی و قصدجان بعضی از افراد، GamerGate را به یکی از موضوعات داغ و البته خطرناک این چند وقت تبدیل کرده است.

 

علت پیدایش این گروه چیست و آن‌‌ها به چه چیزی معترضند؟
همه چیز از ماه اگوست با اذیت و آزار و تهدید جانی بازی‌ساز زنی به نام Zoe Quinn شروع شد. کویین از زمانی که تلاش خود را برای انتشار بازیش، Depression Quest، آغاز کرد، مورد آزار و تمسخر قرار گرفته است. اما اعتراضات و آزار و اذیت‌ها در ماه اگوست زمانی که شوهر کویین اعلام کرد که همسرش به او خیانت کرده است، تبدیل به حرکتی سازماند‌هی شده و وارد فاز و مرحله شدید‌تر و خشن‌تری شد. شماره تلفن و آدرس خانه کویین در اینترنت پخش گردید و تهدید‌ها علیه او به حدی رسید که مجبور به ترک خانه شد. مدتی پیش نیویورک تایمز گزارش داد که کویین هنوز جرات نکرده به خانه خود بازگردد.
 اعضای GamerGate پس از آن تمام تمرکز خود را بر روی مطبوعات و سایت‌های گیم گذاشتند، آن‌ها معتقدند که این سایت‌ها و مجلات و نویسندگان آن‌ها به فساد اخلاقی آلوده شده‌اند. سازندگان زن نیز برای جلب توجه، دست به هر کاری می‌زنند.
 

آیا تهدید‌ها و اقدامات این گروه تاثیری هم داشته است؟
در پاسخ به این سوال باید گفت که متاسفانه GamerGate در چندین به اهداف خود رسیده است و توانسته حس ترس و قدرت را به قربانیان خود القا کند. زویی کویین که از میانه‌های مرداد ماه زیر بار سنگین تهدید‌ و آزار بوده، تا به الان مجبور به ترک خانه شده است. Anita Sarkeesian، طرفدار حقوق زن در صنعت گیم، پس از آن که توسط ایمیلی تهدید به قتل شد، سخنرانی خود را در دانشگاه یوتاه آمریکا لغو کرد. نگارنده نامه کارکنان دانشگاه و آنیتا را تهدید کرده بود که اگر او سخنرانی خود را انجام دهد، این دانشگاه شاهد مرگبار‌ترین تیراندازی در مراکز تحصیلی در کل تاریخ آمریکا خواهد بود.
جنبش GamerGate بار‌ها کمپانی‌های مختلف را تحت فشار قرار داده است تا آن‌ها تبلیغات خود را از سایت‌های خبری گیم بردارند. کمپانی بزرگ اینتل(Intel)، غول سازنده چیپ‌ها و CPU‌های کامپیوتر، در اوایل ماه اکتبر(مهر) تبلیغات خود را از سایت Gameautra حذف کرد. البته مدتی بعد اینتل در نامه‌ای از کار خود عذرخواهی و اعلام کرد که قصد پشتیبانی و حمایت این گروه را نداشته است.
بسیاری از نویسندگان و خبرنگاران زن سایت‌های مختلف نیز پس از این جریانات، حرفه خود را کنار گذاشتند و از کار خود استعفا دادند.
 

بازتاب این گروه در میان گیمر‌ها و دیگر سایت‌ها
سایت‌ها و مجلات گیم فراوانی بار‌ها در اعلامیه‌هایی خودشان و گیمر‌های دیگر را از این گروه جدا دانستند و کار این جنبش را شدیداً محکوم کردند. سایت‌های دیگری نیز از این جریانات با عنوان‌هایی چون "مرگ هویت گیمری" یاد کرده و در پست‌های خود مدعی شده‌اند که گیمر‌ها تبدیل به افرادی خشن و افراطی شده‌اند.
 
دیدگاه شما حول این جریانات چیست؟ اگر یک گیمر هستید، به عنوان یک گیمر با این جنبش و هدف آن‌ها موافق هستید و یا آن‌ را محکوم می‌کنید؟ نظرات خود را حتماً برای ما ارسال کنید.
 
پدرام بهادری

 
برگرفته از
GamerGate#
لینک کوتاه

دیدگاه

0 دیدگاه برای “تروریست‌های گیمرنما”
  1. برایه من خیلی جالب و عجیبه مکه این اتفاقات تو کشورهایه پیشرفته و بزرگ جهان اتفاق میافته
    من فکر میکردم گروه فشار و این جور گروهها مخصوص خاورمیانه و اروپایه شرقیه
    جای تاسف داره اینجور رفتارها..دنیایه جدید دیگه این نوع طرز فکر رو قبول نمیکنه و باید انسانها با احترام به هم زندگی کنند حال که این زندگی حقیقی نیست

  2. برای اینکه بازی خوب از آب دربیاد، قطعا باید در آن غرق شد. با توجه به بازیهای مختلف و جدید، غرق شدن در برخی از آنها اصلا خوب نیست و شاید ساختش ازابتدا اشتباه باشه

    1. تا حدود زیادی قبول دارم، ولی همین واقعی بودن یه بازی و غرق شدن مخاطب در اون باعث می‌شه که خیلی‌ها به سمت یه سری کارهایی که انجام اون رو دوست دارن، اما می‌تونه در دنیای واقعی خطرناک باشه نرن. برای مثال یکی علاقه زیادی به رانندگی با سرعت بالا داره، طبیعتاً انجام دادن چنین کاری در واقعیت میتونه خیلی خطرات جبران ناپذیری داشته باشه اما اگر یه بازی انقدر بتونه واقعی باشه و مخاطب در اون غرق شه و اونجا کارهایی که دوست داره رو انجام بده و براش راضی کننده باشه، دیگه تو واقعیت دست به چنین کارهایی نمیزنه. اما حالا موضوع خبر یه چیز دیگه است، خوشحال میشم نظرتون رو در مورد این گروه بدونم؟ آیا با حرفی که میزنن و کارایی که انجام میدن، مخالفید یا موافق؟