شروع اولین ماموریت برنامه فضایی سفر به ماه (و برگشت) چین

نویسنده:

۰۹:۱۲:۰۰

رئیس آژانس دانش، تکنولوژی و صنعت برای دفاع ملی چین می‌گوید برنامه آنها ارسال یک کاوشگر بدون سرنشین بی‌نام به کره ماه، پرواز به دور آن، برگشت به زمین، ورود به اتمسفر و فرود سالم در خاک چین است.
 
وی  پس از حضور در پایگاه فضایی Xichang در جنوب غربی ایالت سیچوان گفت: «اولین قدم از آزمونهای سفر بازگشت برنامه کاوشگر ماه این کشور با موفقیت انجام شده است.» وی اضافه کرد سفینه فضایی آنها در طولانی‌ترین بخش ماموریت ۸ روزه خود مسافت ۴۱۳ هزار کیلومتری را خواهد پیمود.
خبرگزاری رسمی شین‌هوا در گزارش خود می‌آورد سفینه هنگام بازگشت به زمین با سرعت ۱۱.۲ کیلومتر در ثانیه (۴۰۳۲۰ کیلومتر در ساعت) وارد جو زمین خواهد شد و قبل از کاهش سرعت گرمای بسیار شدیدی را تحمل خواهد نمود. و سرانجام در شمال چین، ناحیه مغولستان فرود خواهد آمد.

در این ماموریت قرار است تکنولوژی مورد استفاده در چهارمین ماه‌نورد چین (Chang'e-5) مورد آزمون قرار گیرد. این ماه‌نورد قرار است در سال ۲۰۱۷ به تنها قمر کره خاکی‌مان سفر کرده و نمونه‌هایی از سطح آن را به زمین بیاورد.
پکن به دنبال این است که با چنین برنامه مولتی میلیارد دلاری، جایگاه خود در میان قدرتهای جهانی را تثبیت کند و توانایی‌های تکنولوژیکش را به نمایش بگذارد. و البته دور از ذهن نیست که بخشی از این برنامه با هدف نشان دادن توانمندیهای یک کشور کمونیستی  طرح ریزی شده باشد که روزگاری مردمش در فقر و بیچارگی می‌زیستند.
عباس واحدی
برگرفته از
سفر به ماه
لینک کوتاه

دیدگاه