آخرین تحول در معماری: ساخت رستوران رو باز بر روی رودخانه یخزده

نویسنده:

۱۱:۵۰:۵۹

طراحی پیشگام گروهی معمار بریتانیایی در زمینه سازه‌های کم وزن، برنده مسابقه‌ای بین المللی برای طراحی یک غذاخوری در وینی‍پگ کانادا شد. این رستوران که در دهانه رودخانه‌های آسینی‌بوین و رِد-که زمانی یکی از مسیرهای اصلی تجارت خز در آمریکای شمالی بود-قرار خواهد گرفت و بسیاری از آشپزان مشهور دنیا در آن مشغول خواهند شد.
«تونی بروم‌هِد» یکی از معماران شفلید پرکتیس می‌گوید که در زمستان کانادا، قطر یخ بر روی این رودخانه‌ها معمولا به دو فوت(حدود 7 سانتیمتر) می‌رسد و آن را به سطحی قوی و مناسب برای ساخت و ساز تبدیل می‌کند.

در این رستوران با وجود سرمای شدید می‌توانید انتظار غذای کاملا گرمی را داشته باشید، هرچند که برای لذت بردن از فضای رستوران باید کاملا خود را خوب بپوشانید. بروم‌هد می‌گوید: "در رستوران وسایل گرمایشی سطح بالا و گرمایی که از آشپزخانه می‌آید وجود خواهند داشت، اما شما باید حتما خود را خوب بپوشانید. اگر ما بتوانیم دمای هوا را در رستوران به صفر برسانیم، محیط کاملا دنج خواهد شد."

این سازه پیش ساخته که «RAW:almond» نام دارد، اولین سازه‌ای است که به طور خاص برای قرارگرفتن بر روی سطح یخزده آب طراحی شده است. این رستوران با ظرفیت 60 نفر، از ژانویه تا مارس سال آینده(هنگامی که آب شدن یخ‌ها آغار می‌شود) پذیرای مهمانان خواهد بود. این رستوران رو باز از داربست‌های آلومینیومی و پارچه‌هایی با قدرت کشسانی بالا ساخته می‌شود. بروم‌هد می‌گوید: "نورپردازی در این سازه بسیار مهم است، زیرا این رستوران در درجه اول در شب باز است و در آن زمان از سال هم در طی روز روشنایی زیادی وجود ندارد."
این ساختمان چلیپا مانند که از رودخانه‌های متقاطع الهام گرفته شده، دارای یک تراس نیز هست و طراحی داخلی آن به گفته داوران توده‌های برفی را به ذهن می‌آورد.

پریا پورمند

 

برگرفته از
معماری
لینک کوتاه

دیدگاه