یک حرکت استراتژیک در گوگل: ترفیع ساندر پیچای به سمت رئیس بخش محصولات

نویسنده:

۰۱:۳۴:۱۸


اما از این پس ساندار پیچای به عنوان معاون ارشد مدیرعامل در زمینه تمامی محصولات گوگل خدمت خواهد کرد و مدیریت چندین بخش از این شرکت را بر عهده خواهد داشت. از این بخش‌ها می‌توان به تجارت، عملیاتی، دسترسی و انرژی، Nest، آزمایشگاه گوگل ایکس، توسعه مشتریان حقوقی، Calico، حقوقی و مالی اشاره کرد. البته یوتوب شامل بخشهای تحت سلطه پیچای نخواهد بود و طبق روال مرسوم به صورت مستقل توسط Susan Wojcicki به عنوان مدیرعامل اداره خواهد شد.
 
به گفته منابع آگاه، این حرکت از ترس لری پیج در خصوص کاهش سرعت رشد خلاقانه محصولات, با بالا رفتن سن شرکت نشات می‌گیرد. لذا این حرکت می‌تواند به جلوگیری از ایجاد تنگنا در مسیر توسعه خلاقیت شرکت کمک فراوانی کند و پیچای از این پس می‌تواند تمام تمرکز و توجه خود را بر روی ساخت محصولات دیوانه‌وار فعلی و آینده گوگل بگذارد.
 
دلیل اهمیت این حرکت چیست؟
از نقطه نظر شما به عنوان یک تماشاچی  این داستان تماما شبیه یک پاس‌کاری داخل تیمی است. اما برای گوگل یک حرکت حیاتی به شمار می‌رود و احتمالا محصولات آینده گوگل را برای شما جذابتر و بهتر خواهد ساخت. اتحاد بخش‌های مختلف تحت مدیریت واحد به شرکت کمک می‌کند تا کار و کسبش را در تمام زمینه های مرتبط با اندروید، کروم و دیگر بخش‌های مستقل یکسان گرداند. زیرا هنگام ساخت یک امپراطوری این امر واقعا اهمیت دارد.
 
اندروید و سیستم عامل کروم به گونه‌ای بازسازماندهی شدند که به خوبی و یکپارچه با هم کار کنند. و مدتها است این شایعه به گوش می‌رسد که سرانجام هر دو سیستم‌عامل یکی خواهند شد. و اکنون چندان نامحتمل نیست که این شروعی بر اتحاد امپراطوری باشد. البته هنوز مشخص نیست ترفیع پیچای چگونه قرار است بر محصولات عرضه نشده‌ای چون گوگل گلس تاثیر بگذارد.
 
اکنون این شرکت به گونه‌ای کار می‌کند که جستجوی گوگل و تجارت تبلیغات وابسته به آن موتورها را به حرکت در می آورد. اما گوگل سعی دارد بخشی از بار تولید قدرت این قطار عظیم را بر دوش اندروید، کروم او‌اس و جامعه قدرتمند توسعه‌دهندگان پشت این اکوسیستم بگذارد.
 

عباس واحدی
 

برگرفته از
ساندر پیچای
لینک کوتاه

دیدگاه