مشاهده ارتباطات میان وب‌سایت‌ها از طریق Internet Map

نویسنده:

۱۰:۵۰:۵۳

نقشه اینترنت یا Internet Map یک پروژه آنلاین است که متریک‌هایی مانند ترافیک وب‌سایت‌ها و ارتباط میان آن‌ها را نشان می‌دهد. نتیجه این پروژه یک منظره زیبا از وب‌سایت‌های امروزی است.
در ادامه روش شکل‌گیری فیزیکی  و قرارگیری یک وب‌سایت بر روی Internet Map آورده شده است:
طبق علم ریاضی، Internet Map نمایش دوبعدی لینک‌های میان وب‌سایت‌ها در اینترنت است. هر سایتی با یک دایره بر روی نقشه نشان داده می‌شود و اندازه آن بستگی به ترافیک وب‌سایت دارد. هرچه میزان ترافیک وب‌سایت بیشتر باشد، دایره آن نیز بزرگ‌تر است. حرکت کاربران میان وب‌سایت‌ها لینک‌ها را به وجود می‌آورد و هر چه این لینک قوی‌تر باشد، وب‌سایت‌ها نسبت به یکدیگر نزدیک‌تر هستند.
در حال حاضر، Internet Map بیش از 350 هزار وب‌سایت از 196 کشور جهان را به تصویر می‌کشد. رنگ هر دایره به وب‌سایت‌های کشور خاصی اشاره دارد.
در آمریکا، جای تعجبی نیست که گوگل، فیس‌بوک، توییتر، یاهو و ویکی‌پدیا بیشترین ترافیک را دارند، اما جالب اینجاست که از نزدیک به تصویر نگاه کنید و فاصله این وب‌سایت‌ها از یکدیگر را ببینید.
در ادامه تصویر نزدیکی از دایره‌های گوگل و فیس‌بوک را مشاهده می‌کنید.
همان‌طور که می‌بینید، وب‌سایت‌های WordPress و Deviant Art که برای به‌اشتراک‌گذاری اثر هنری به کار می‌رود، معمولاً با فیس‌بوک ارتباط دارند، زیرا مردم می‌خواهند اثر هنری خود را به اشتراک بگذارند.
در حالی که گوگل و فیس‌بوک ترافیک بین‌المللی بسیاری دارند که با رنگ‌های مختلف نمایش داده شده، توییتر با وب‌سایت‌های آمریکایی بیشتر ارتباط دارد.
در ادامه تصویر لینک‌های توییتر از The Next Web، Gizmodo، Lifehacker، Nike، Slashdot و Quora را می‌بینید.
برای بررسی وب‌سایت مورد نظر خود به Internet Map بروید و نام سایت مورد نظر خود را تایپ کنید. اما فراموش نکنید که از نزدیک نیز تصویر را ببینید.

پریا اقدامی

 
برگرفته از
Internet Map
لینک کوتاه

دیدگاه