حراج کلاه نمادین «ناپلئون» در فرانسه

نویسنده:

۱۱:۱۲:۳۳

ماه آینده کلاه دولبه نمدی که گفته می‌شود متعلق به ناپلئون امپراتور فرانسه است در حراجی مسئولینش آن را «حراج قرن» می‌نامند، برای فروش به مزایده گذاشته خواهد شد. نزدیک به 1000 شیئ توسط خانه حراج «اوسنات»(Osenat) در پانزدهم و شانزدهم نوامبر برای فروش گذاشته خواهند شد و یکی از مهم‌ترین این اشیا، یکی از کلاه‌های سیاهی است که گفته می‌شود ناپلئون در جنگ «مارِنگو» ایتالیا در سال 1800 بر سر گذاشته بود.

«ژان پیر اوسنات» مدیر این حراجی می‌گوید: "ناپلئون و کلاهش یکی هستند. هیچ شیئ دیگری در تاریخ فرانسه این چنین نماد یک شخصیت نبوده است."
اوسنات اضافه می‌کند که ظاهر ناپلئون تصادفی نبوده است؛ در اوایل قرن نوزدهم، چنین کلاه‌های دو لبه‌ای به صورتی پوشیده می‌شدند که لبه‌ها در جلو و عقب سر قرار بگیرند، اما ناپلئون برای شناخته شدن این شیوه را تغییر داد و کلاه را جوری بر سر گذاشت تا لبه‌ها در دو طرف سر قرار بگیرند.
ناپلئون در طی 15 سال امپراتوریش 120 کلاه را بر سر گذاشت که معمولا از کمپانی «Poupart & Cie» در پاریس تهیه می کرد و آن‌ها قیمتی در حدود 60 فرانک داشتند. ناپلئون همیشه از 12 کلاه استفاده می‌کرد که هر کدام سه سال عمر می‌کردند و هرساله 4 عدد از آن‌ها عوض می‌شدند. اگر او کلاه‌های جدید را دوست نداشت، نوکر او آن‌ها را برایش از بین می‌برد.
در حدود 20 یا 30 عدد از این کلاه‌ها هنوز موجود هستند و بیشتر آن‌ها در کلکسیون موزه‌ها یافت می‌شوند. با توجه به شرایط عالی این کلاه که هنوز آستر ابریشمی خاکستری-سبز آن نیز بدون آسیب است، انتظار می‌رود که این کلاه با قیمتی در حدود 300000 تا 400000 یورو(379900-506500دلار) به فروش برسد.

این کلاه در اوایل قرن نوزدهم به دست جراح سرپرست اسطبل‌های سلطنتی افتاد. سپس در حراج معروف «درو»(Drouot) پاریس در سال 1926 توسط خانواده سلطنتی موناکو خریداری شد.
در این حراجی همچنین پرتره‌هایی از ناپلئون، حمایل و مدال‌های سه رنگ، تندیس‌های نیم تنه برنزی و مرمری امپراتور و همچنین دستکش‌ها، پیراهنی سفید، جوراب‌های سفید ابریشمی، شمشیر و ساعت جیبی او به فروش خواهند رسید.

پریا پورمند
 

برگرفته از
کلاه ناپلئون
لینک کوتاه

دیدگاه