فیلم‌شناسی: کریستوفر نولان

نویسنده:

۰۲:۲۱:۱۲


کریستوفر نولان(متولد ۳۰ ژوئیه ۱۹۷۰) کارگردان، نویسنده و تهیه‌کننده فیلم انگلیسی-آمریکایی است. نولان تا کنون سه نامزدی اسکار شامل یک اسکار بهترین فیلم و دو اسکار بهترین فیلمنامه را دریافت کرده است.
Following (1998)
اولین فیلمی که نولان حرفه کارگردانی خود را با آن آغاز کرد، در مورد نویسنده‌ایست که دوست دارد مردم را به صورت مخفی در اطراف شهر لندن دنبال کند تا برای نوشتن داستان ایده بگیرد. این فیلم 70 دقیقه‌ای عناصر زیادی از سبک کارگردانی نولان از جمله روایت غیر خطی داستان و شخصیت مردی اصلی با وسواس فکری عجیب را همراه خود دارد.
Memento (2001)
فیلم ممنتو روایتی وارونه دارد و «گای پیِرس» در نقش مردی تشنه انتقام که حافظه کوتاه مدت خود را از دست داده و تنها دلیل زندگی برایش پیدا کردن قاتل همسرش است، بازی درخشانی را ارائه می‌دهد.
Insomnia (2002)
آل پاچینو و رابین ویلیامز ستارگان این فیلم که در مورد معمای قتل دختری نوجوان در آلاسکاست، هستند.
Batman Begins (2005)
نولان توانست با بازسازی دوباره فیلم بتمن فاتح قلمرو فیلم‌های پرفروش باشد. این فیلم باعث شد تا فیلم‌سازان بسیاری به فکر روایت داستان‌های متفاوت به شیوه خود باشند.
The Prestige (2006)
می‌توانیم فیلم پرستیژ با بازی هیو جکمن و کریتسن بل را «بتمن در مقابل ولورین» بنامیم! این فیلم در مورد دو شعبده باز است که تمامی ذهنشان درگیر رقابت با یکدیگر است.
The Dark Knight (2008)
هیت لجر بازیگر فقید هالیوود، برای بازی در نقش جوکر در این فیلم که به نظر بسیاری از طرفداران داستان‌های مصور بهترین فیلمی است که تا به حال بر اساس یک داستان مصور ساخته شده، به حق یک جایزه اسکار دریافت کرد.
Inception (2010)
همکاری لئوناردو دی کاپریو و کریستوفر نولان در این فیلم، به ما شاهکاری در خلاقیت و ابتکار در زمینه فیلمسازی ارائه داد.
The Dark Knight Rises (2012)
نولان سه گانه شوالیه سیاه خود را با این فیلم که در آن «بِین»(با بازی تام هاردی) در مقابل بتمن قرار می‌گیرد پایان داد. هرچند این فیلم با تراژدی کشته شدن 12 نفر در پی یک تیراندازی در سینمایی در آمریکا همراه شد.
Interstellar (2014)
باید منتظر باشیم و ببینیم که آیا بار دیگر شاهکاری از نولان خواهیم دید یا نه؟ فیلم «Interstellar» با بازی متیو مک‌کاناهی و آن هاتاوی در نقش دو فضانورد، در تاریخ چهارم نوامبر اکران خواهد شد.
 
 
پریا پورمند

 
برگرفته از
کریستوفر نولان
لینک کوتاه

دیدگاه

0 دیدگاه برای “فیلم‌شناسی: کریستوفر نولان”