شکست رکورد گرانترین کامپیوتر دنیا توسط حراج بونهامس: فروش Apple-1 نزدیک به یک میلیون دلار

نویسنده:

۱۱:۴۸:۱۷

برنده این حراج نماینده موزه «هنری فورد» است که توانست در جدال تنگاتنگی با مشتریان تلفنی حراج، پیروز میدان شده و این کامپیوتر جذاب را با خود به موزه ببرد. اپل ۱ فروخته شده در این حراج را می‌توان اولین محصول شرکت اپل دانست که به دهه ۱۹۷۰ تعلق دارد. موزه فورد تصمیم دارد این شاهکار ساخته دست استیو وزنیاک را در معرض دید عموم قرار دهد.
 
پاتریشیا موردیان مدیر موزه فورد می‌گوید: «استیو وزنیاک و استیو جابز با خلق اپل وان عملی کاملا شبیه به کار هنری فورد با ماشین «مدل تی» انجام دادند. آنها تکنولوژی را مستقیما در دستان مردم عادی گذاردند. و همین‌ها بوده که زندگی و کار امروزه ما را کاملا متحول کرده و در مسیر دیگری قرار داده است. اپل وان نه تنها یک محصول خلاقانه و نوآورانه است، بلکه یک مصنوع کلیدی در پایه گذاری انقلاب دیجیتال محسوب می‌شود.»
 
استیوها این کامپیوتر را در سال ۱۹۷۶ تولید کردند و با قیمت ۶۶۶.۶۶ دلار موفق شدند حدود ۲۰۰ دستگاه از آنها را بفروشند. اگرچه این حرکت کاملا موفقیت آمیز نبود، اما انجام آن باعث شد تا سرمایه لازم برای تولید اپل ۲ را به دست آورند. Apple II این شرکت را به سمت موفقیت و برتری بین المللی سوق داد.
 
این اپل وان ویژه که در حراج عرضه شده، یکی از ۵۰ ماشینی دست ساز استیو وزنیاک است که به فروشگاه کامپیوتر نزدیک منزلشان داده بود.
 
حتما رونمایی آی‌مک 5K در روزهای گذشته را به خاطر دارید. به نظرتان عاقلانه‌تر نبود موزه هنری فورد به جای قدیمی‌ترین مدل محصولات اپل، به سراغ جدیدترین آنها می‌رفت و با این پول سالن خود را با ۳۶۲ آی‌مک رتینا پر می‌کرد؟! اگر چه قدمت تاریخی این اپل-وان و ارزش آن برای دنیای تکنولوژی، اصلا قابل قیاس نیست.
 
راستی، یک آیمک جدید تا چه حد قویتر از اپل-وان است؟ جدول زیر را ببینید:
 
 
 
عباس واحدی
 

 
برگرفته از
Apple-1
لینک کوتاه

دیدگاه