شنیده‌ها: ورود آمازون به بازار ابزارهای پوشیدنی با عینک هوشمند سخنگو

نویسنده:

۰۵:۰۰:۲۴

روز گذشته خبرگزاری فینانشیال تایمز مدعی شده که آمازون قصد دارد سفر تازه‌ای را در دنیای تکنولوژی آغاز کند. شایعات حاکی از آن است که آمازون اکنون مشغول توسعه عینک هوشمندی است که با موبایل شما همگام می‌شود و البته دستیار صوتی Alexa این شرکت را هم به خدمت‌تان در می‌آورد.

البته هنوز مشخص نیست که این شایعات تا چه حد صحت داشته باشند. و اصلا چرا قرار است دستیار صوتی ویژه آمازون را روی یک عینک در اختیار داشته باشیم. زیرا آلکسا برای این تولید شده که به دستورات صوتی شما گوش دهد و پاسخ مناسب را هم به صورت صوتی در اختیارتان بگذارد. البته برخی شنیده‌ها حاکی از آن است که این عینک به سیستم صوتی القایی استخوانی مجهز خواهد بود و برای شنیدن صدای آلکسا نیازی به استفاده از هدفون نیست و دسته‌های عینک به خوبی این وظیفه را بر عهده خواهند گرفت. اما واقعا این عینک قرار چه کاری انجام دهد؟ آیا موفق‌تر از پروژه مشهور، ناکام و ناتمام عینک هوشند گوگل خواهد بود؟
 برخی حدس می‌زنند که این عینک‌ها هم قرار است مانند گوگل گلس عمل کنند و اطلاعات مربوط به جستجوها و سوالات شما را در میدان دیدتان به نمایش بگذارند. آنگاه امکان برخی عکس‌العملهای بعدی را نیز در اختیارتان خواهند گذارد. برای مثال شاید قصد خرید جارو برقی داشته باشید و از آلکسا سوال کنید «جاروبرقی‌های ارزانتر از ۵۰۰ دلار را نشانم بده» آنگاه عینک تعداد زیادی گزینه مناسب را به نمایش می‌گذارد و شما امکان انتخاب از میان آنها خواهید داشت.
 البته همه اینها حدس و گمانهایی شاید دور از واقعیت هستند و باید تا زمان انتشار اخبار دقیق و حقیقی از سوی آمازون منتظر بمانیم.
 همچنین گفته می‌شود که این شرکت مشغول پروژه عرضه یک دوربین امنیتی ویژه منازل است که در اکوسیستم کالاهای ویژه‌اش جای گرفته و به صورت یکپارچه با دیگر ابزار مجهز به اینترنت اشیاء کار می‌کند. آمازون پیش از این هم Echo Show را رونمایی کرده که به شما اجازه می‌دهد به راحتی تماس‌های تصویری داشته باشید. فینانشیال تایمز می‌گوید عینک جدید به شما اجازه می‌دهد پاسخ‌ها و اخبار مورد نظر را روی Echo Show هم به تماشا بنشینید و در واقع این دو محصول به صورت یکپارچه هم قادر به عمل خواهند بود.  و از سویی هم هرگاه بسته پستی درب خانه تحویل شد، تصویر آن را روی عینک خواهید دید.
 منابع خبری مدعی‌اند که این دو محصول از پایان سال ۲۰۱۷ به خط تولید آمازون اضافه خواهند شد و خانواده Echo آمازون پرجمعیت‌تر خواهد شد.
 باید امیدوار باشیم که آمازون قبل از هر کاری از اشتباهات گوگل در پروژه گلس درس گرفته باشد. همان‌طور که دیدیم نسخه ویژه مصرف‌کنندگان گوگل گلس شکست سختی را تجربه کرد زیرا کاملا غیر‌کاربردی و نازیبا بود. اگرچه به نظر می‌رسد نسخه تجاری و سازمانی گلس که برای کارکنان کارخانه‌ها و متخصصان سلامت و مهندسان مکانیک و… بهینه سازی شده تا کنون توجه بیشتری را به خود جلب کرده است.
 البته آمازون احتمالا بابک پرویز را که در سال ۲۰۱۴ استخدام کرد، مدیر پروژه عینکهایش منصوب کرده باشد. پرویز پایه گذار پروژه گوگل گلس بود که پس از مدتی به آمازون پیوست. این شرکت همچنین Lab126 را به عنوان بازوی تحقیقات و توسعه خود در اختیار دارد که تمام تمرکز خود را بر ابداع راه‌های تازه برای جلب توجه و تعامل عمیق تر مردم با برند آمازون گذارده است. از نتایج فعالیت‌های این آزمایشگاه می‌توان به آغاز داستان اکوسیستم Echo اشاره کرد که با عرضه اسپیکرهای بیسیم، دانگل پخش زنده ویژه تلویزیونها و تبلت فایر شروع شد. هنوز مشخص نیست که آمازون چه چیزی در آستین دارد، اما حداقل می توان مطمئن بود که ذهن‌های برتر مشغول کار روی این پروژه هستند.
برگرفته از
thenextweb.com
لینک کوتاه