سازگاری مردم عصر یخبندان در ارتفاعات

نویسنده:

۰۳:۳۷:۴۹

پژوهش‌گران روز پنجشنبه گفتند، مردم عصر یخبندان 12400 سال پیش قادر به زنده ماندن در ارتفاعات بالا در کوه‌های آند در پرو بودند، یعنی تقریبا یک هزاره زودتر از آن‌چه که در مطالعات گذشته تصور می‌شده است. با وجود اکسیژن کم، آب و هوای بسیار سرد و تابش شدید نور خورشید، شکارچی‌ها یا جمع‌آوری کنندگان، خانه‌های خود را در ارتفاع 4500 متری (15000 فوت) بالاتر از سطح دریا می‌ساختند.

کشف ابزار،  پناهگاه‌های صخره‌ای و استخوان‌های حیوانات در منطقه‌های باستان‌شناسی پوکونچو (Pucuncho) نشان می‌دهد که این انسان‌ها پس از ورود به جنوب امریکا، 2000 سال برای زندگی کردن در این منطقه از این کوه‌ها صعود می‌کردند.

این مطالعه در نشریه Science آمریکا می‌گوید "مناطق حوزه پوکونچو نشان می‌دهد که انسان پلیستوسن با موفقیت در ارتفاعات بالا زندگی می‌کرده است." مردم امروز آند، برخی سازگاری‌های ژنتیکی را دارا هستند که اجازه می‌دهد آن‌ها راحت‌تر از افراد عادی ​​در ارتفاعات بالا که در آن اکسیژن کمی وجود دارد، زندگی کنند. از جمله می‌توان به میزان سوخت و ساز بالاتر، ظرفیت ریه بزرگتر و غلظت هموگلوبین بالاتر اشاره کرد. باستان‌شناس دانشگاه کلگری و همکار نویسنده این مقاله، "سونیا زاریلو" (Sonia Zarrillo) می‌گوید  "آیا 12400 سال پیش نیز این انطباق وجود داشت؟ خیلی هم مطمئن نیستیم." با این حال، نشانه‌هایی وجود دارد مبنی بر این‌که انسان‌ها در طول آن سال‌ها در آن‌جا زندگی می‌کردند.

باقی مانده حیوانات، همراه با قطعات جمجمه انسان و ابزارهای سنگی برای شکار و هم‌چنین پردازش‌هایی برای لباس، پتو و سایر لوازم جانبی در این محل پیدا شده است. محققان امیدوارند به اطلاعات بیشتری در مورد عادات این مردم باستانی، به وسیله مطالعه بیشتر بر منطقه، که دسترسی به آن برای کوهنوردان مدرن هم‌چنان دشوار می باشد، دست پیدا کنند.
 
یاسمن فراهانی فرد
 

برگرفته از
مردم عصر یخبندان
لینک کوتاه

دیدگاه