توقف تولید تلویزیون‌های پلاسمای LG از اوایل آذرماه

نویسنده:

۰۹:۳۸:۴۵

ال‌جی معتقد است تکنولوژی پلاسما دیگر به تاریخ پیوسته، توسط نمایشگرهای کریستال مایع (LCD) کاملا نابود شده و تنها چند قدم تا مرگ فاصله دارد. 
 
ال‌جی در گزارش امروز به سازمان تنظیم مقررات، اشاره می‌کند به دلیل کاهش تقاضای بازار برای تلویزیون‌های پلاسما، این بخش با کاهش درآمد زیادی مواجه شده است. به صورتی که تنها ۲.۴ درصد از درآمد گزارش مالی سال ۲۰۱۳ ال‌جی را تشکیل داده است. لذا با توجه به غلبه کامل تلویزیون‌های ال‌سی‌دی بر بازار جهانی، تعطیلی این بخش کاملا قابل انتظار است.
 
سخنگوی ال‌جی، کن هانگ می‌گوید: «ما قصد داریم تا زمانی که بتوانیم، این بخش را زنده نگه داریم.» و با اشاره به اینکه ال‌جی الکترونیکس خودش پنلهای پلاسمای مورد نیاز را تولید می‌کند، می‌افزاید: «مساله این نیست که ما چقدر سعی کنیم تا این کار ادامه پیدا کند، بلکه این دیگر یک تجارت و کسب‌و کار نیست.»
 
تحلیلگران هم معتقدند پلاسما دیگر قادر نیست با پیشرفت نمایشگرها و بالا رفتن رزولوشن آنها همگام شود. و البته میزان برق بیشتری هم نسبت به LCD مصرف کرده و گرمای زیادتری نیز تولید می‌کنند.
 
یو کیان-جین، کارشناس موسسه تحلیل بازار IBK Securities کره‌ می‌گوید: «تمام این فاکتورها با یکدیگر جمع شده و بر بازیگران صنعت فشار می‌آورند تا بر تکنولوژی LCD متمرکز شوند.» موسسه تحقیق بازار NPD DisplaySearch هم در ماه ژولای اعلام کرده بود میزان فروش تلویزیونهای پلاسما از ۵.۲ میلیون دستگاه در سال ۲۰۱۴ به ۵۰۰هزار دستگاه در سال ۲۰۱۵ سقوط خواهد کرد. و همه اینها باعث محو این تکنولوژی روزگاری کارآمد، از بازار خواهند شد.
 
شرکت ژاپنی پاناسونیک نیز در ماه اکتبر سال گذشته اعلام کرده بود از صنعت تولید تلویزیون پلاسما خارج خواهد شد.  با خروج ال‌جی، از این پس تنها بازیگر اصلی تجارت پلاسما، سامسونگ الکترونیکس خواهد بود.
 
هرچند که سامسونگ اعلام کرده قصد دارد به تولید تلویزیون‌های پلاسما ادامه دهد. اما اشاره‌ای نکرده که پس از خروج شرکت خواهر خود، Samsung SDI Co از بازار پلاسما در پایان نوامبر، پنلهای مورد نیاز خود را از کجا تامین خواهد کرد.
 
عباس واحدی
برگرفته از
تلویزیون‌های پلاسما
لینک کوتاه

دیدگاه