خودرو‌های کانسپتی طراحی شده برای آینده‌ی بدون راننده!

نویسنده:

۰۹:۵۸:۲۳

شرکت‌های تسلا، ژنرال موتورز، و تعدادی از شرکت‌های خودرو ساز و تکنولوژی در حال رقابت با یکدیگر برای عرضه خودرو‌های خود راننده در جاده‌ها هستند. اگرچه پیش از آن که یک خودرو تمام خودکار بتواند وارد بازار خودرو شود هنوز سال‌ها فاصله داریم، اما خودرو سازان پیش از این در حال کاوش در این زمینه که چگونه تکنولوژی قادر است دنیای خودرو را تغییر دهد می‌باشند. خارج شدن راننده از معادله به طراحان اجازه طراحی دوباره محیط‌ داخلی خودرو را می‌دهد. در ادامه به طراحی‌های داخلی جدید این خودرو‌های آینده می‌پردازیم:

 

۱. شرکت BMW در نمایشگاه CES در ماه ژانویه از خودرو کانسپتی رونمایی کرد که اساسا به یک اتاق نشیمن بر روی چهار چرخ شباهت دارد.

 

 

این خودرو دارای صندلی‌های راحت و عریض بوده که در رو به روی آن یک تلویزیون صفحه فلت بزرگ قرار گرفته شده است، چرا که در دنیای خودرو‌های خودکار نیازی به فضا برای صندلی راننده نیست.

 

 

این خودرو حتی مجهز به یک قفسه کتاب نیز می‌باشد.

 


۲. شرکت رولز رویس، از توابع شرکت BMW، از خودرو کانسپتی در سال ۲۰۱۶ رونمایی کرد که دارای تخت بزرگ به همراه فضای پای بسیار زیاد است. نبود کنترل‌های راننده به این معنا است که فضای بیش‌تر برای ریلکس کردن وجود خواهد داشت.

 

 

درست همانند کانسپت شرکت BMW، شرکت رولز رویس نیز در کانسپت خود از یک تلویزیون غول آسا استفاده کرده است. این تلویزیون OLED تمامی سطح کابین جلویی را در بر می‌گیرد.

 


۳. شرکت فولکس واگن از در ماه مارس از خودرو کانسپتی رونمایی کرد که شبیه یک محفظه چرخ دار به نظر می‌رسد چرا که تنها فضای مورد نیاز آن، فضا برای سرنشینان است. این خودرو همچنین دارای چشم‌های OLED و درب‌های نوسانی سیاه رنگ است

 

 

این خودرو کانسپت که سدریک نام‌ گذاری شده دارای فضای داخلی بسیار وسیعی است. این خودرو همچنین مجهز به چهار صندلی‌ است که به سرنشینان امکان رو به رو شدن با یکدیگر بدون ایجاد حس فضای بسته را می‌دهد. شرکت فولکس واگن از این کانسپت تحت عنوان سالن راحت روی چهار چرخ یاد کرد.

 


۴. شرکت رنو در نمایشگاه خودرو فرانکفورت امسال از خودرو کانسپت خود به نام سیمبیوز پرده برداری کرد. همانند مدل سدریک، این خودرو نیز دارای چهار صندلی است که به سرنشینان امکان رو به رو شدن با یکدیگر را می‌دهد.

 

 

در این خودرو همچنین فضای کافی برای یک میز پیش دستی کوچک نیز وجود دارد.

 


۵. اگر درباره نحوه حرکت خودرو‌های خود راننده بدون وجود کنترل‌های راننده کنجکاو هستید تعدادی از شرکت‌ها ایده‌هایی را در این زمینه مطرح کرده‌اند. شرکت وِیمو که از شرکت‌های جانبی گوگل به شمار می‌رود به این منظور که یک سرنشین همچنان قادر به کنترل خودرو باشد، یک کنسول با دکمه‌های بزرگ حرکت و ایست را ارائه کرده است.

 

 

شرکت وِیمو به وسیله ساخت نمونه اولیه Firefly خود که فاقد فرمان و پدال بود، اولین شرکتی بود که در زمینه خودرو‌های به طور کامل خودکار پیش قدم شد. این خودرو برای دنیای واقعی کمی بیش‌ از اندازه کوچک بود اما نشان داد که چگونه خودروها می‌توانند به وسیله‌ پیشرفت تکنولوژی خودکار، تکامل یابند.

 


۶. شرکت‌های زیادی در حال کاوش هستند که خودرو‌های کانسپت بدون وجود صندلی‌ راننده چه ظاهری خواهند داشت، اما این موضوع به این معنا نیست که همه‌ خودرو‌ها همانند خودرو فولکس واگن سالن‌های بزرگ بر روی چهار چرخ هستند. مدل ویژن نکست شرکت مینی که از توابع شرکت BMW به شمار می‌رود دارای یک صندلی نیمکتی در قسمت جلویی است. در نتیجه مالک خودرو قادر است همچنان رانندگی دستی یا خودکار را انتخاب کند.

 

 

در هنگامی که خودرو در حالت رانندگی خودکار قرار داشته باشد، فرمان به طور خودکار به داخل مرکز داشبورد تغییر مکان می‌دهد.

 

 

قسمت داشبورد این خودرو در مقایسه با اکثر خودرو‌های موجود در بازار امروز ساده است، چرا که مالک این خودرو به احتمال زیاد از آنجاییکه این خودرو در درجه اول یک خودرو خود راننده است، به اطلاعات زیادی نیاز نخواهد داشت.

 


۷. کانسپت خیره کننده ترزور شرکت رنو یک نمونه خوب دیگر از این که چگونه یک خودرو می‌تواند با وجود کنترل‌های راننده، قابلیت‌های خودکار نیز داشته باشد، می‌باشد.

 

 

به منظور ورود سرنشینان، درب‌های سایبانی این خودرو بلند می‌شوند. زمانیکه وارد خودرو شوید راننده خودرو در صندلی راننده بسیار راحت این خودرو که پوشیده شده از چرم قرمز است، قرار می‌گیرد.

 

 

سپس راننده می‌تواند با قرار دادن خودرو در حالت خودکار، نمایش اتوماتیک خودرو را مشاهده کند. اما در صورتیکه قصد استفاده از صفر تا صد زیر چهار ثانیه‌ای این خودرو را داشته باشید کافیست فرمان خودرو را در دست بگیرید.

 

 

شرکت‌ها در حال بررسی در این زمینه که خودرو‌ها بدون وجود کنترل‌های راننده به چه شکلی خواهند بود هستند، اما این موضوع به این معنا نیست که همه‌ی خودروسازان بر سر این موضوع که کنترل‌های راننده می‌بایست حذف شوند توافق دارند. این خودرو‌های کانسپت نشان می‌دهند که شرکت‌ها چگونه در حال بررسی هستند که همه چیز از داشبورد گرفته تا صندلی‌ها می‌توانند در زمانیکه تکنولوژی رانندگی خودکار وارد بازار شود تغییر کنند.

برگرفته از
Businessinsider.com
لینک کوتاه