آیا این دلقک‌های رنگی بی‌تحرک حرفی برای گفتن دارند؟

نویسنده:

۰۶:۴۴:۱۳

 
برای هشت ساعت در روز، وان شوجیان و ژائو پینگ لباس دلقک‌ها را پوشیده و کف موزه هنری شانگهای می‌نشینند. آن‌ها هر روز به جز دوشنبه‌ها که موزه بسته است، این کار را ادامه می‌دهند. هنرمند سوئیسی "اوگو روندینون" (Ugo Rondinone) نمایشگاهی با عنوان "نفس بکش، راه برو، بمیر" از تاریخ 9 سپتامبر تا 4 ژانویه برگزار کرده است. وان و ژائو، دو بازیگر میانسال، هر دو در شانگهای متولد شده، و معمولا کارهای سیاهی لشکر در فیلم، تلویزیون و تبلیغات را انجام می‌دهند. این موزه آن‌ها را از طریق یک آژانس کشف استعداد یافته است و روزانه در حدود 33 دلار حقوق دریافت می‌کنند.
مطابق با دستورالعمل این هنرمند، وان و ژائو و 38 دلقک دیگر که در رنگ‌های رنگین کمان رنگ شده‌اند، کاملا بی‌تحرک، کف زمین دراز می‌کشند و یا خود را در مقابل دیوار نگه می‌دارند. بر خلاف انتظار ما از دلقک‌ها، این اجرایی است که برای مخاطبان خود انجام نشده است.
ژائو می‌گوید "ما مجاز به تغییر موقعیت هستیم، اما سعی می‌کنیم ثابت بمانیم. مخصوصا زمانی که بازدید کننده وجود دارد، طوری که آن‌ها بتوانند عکاسی کنند. اگرچه ما نمی‌توانیم چیزی برای آن‌ها اجرا کنیم، اما هنوز هم ما برای آن‌ها جالب هستیم، زیرا می‌دانند که ما انسان‌های واقعی هستیم. برخی از آن‌ها برای ما دست تکان می‌دهند یا کاری می‌کنند که ما عکس‌العمل نشان دهیم، اما ما فقط گوشه‌ای دراز کشیده‌ایم."
وان اضافه می‌کند، "هنگامی که مردم با ما صحبت می‌کنند و یا یک کودک سلام می‌کند، ما با سر اشاره می‌کنیم. فقط همین؛ این فقط برای مودب بودن است."
وان و ژائو لباس خود را دوست دارند، روندینون می‌گوید لباس آن‌ها رنگ و بافت گوناگونی دارد که از مجموعه‌ تصاویری حاصل، از جستجوی تصویر در گوگل برای دلقک‌ها الهام گرفته شده است.

 
یاسمن فراهانی فرد

برگرفته از
دلقک‌های رنگی
لینک کوتاه

دیدگاه