«مرد پشت افسانه»؛ نمایشگاهی در مورد زندگی دوک ولینگتون

نویسنده:

۰۶:۴۸:۰۰

این نمایشگاه در ماه مارس بازگشایی می‌شود تا 200مین سالگرد جنگ واترلو، که در آن دوک ولینگتون سرانجام ارتش فرانسه به رهبری ناپلئون بناپارت را شکست داد، جشن بگیرد.
 فیلد مارشال آرتور ولزلی، اولین دوک ولینگتون (۱ مه ۱۷۶۹-۱۴ سپتامبر ۱۸۵۲ میلادی) سیاستمداری اهل بریتانیا، اصالتاً از مردم ایرلند و یکی از برجسته‌ترین چهره‌های نظامی قرن ۱۹ میلادی به شمار می‌آید. وی حتی پس از مرگش، اغلب به عنوان دوک ولینگتون شناخته می‌شود. طی بازگشت صد روزه ناپلئون در ۱۸۱۵، او نیروهای متحدین علیه فرانسه را رهبری کرد که فرمانده شاخص دیگر آنها، بلوخر، ژنرال پروسی بود. این دو موفق شدند در جنگ واترلو ناپلئون را درهم شکسته و پس از نزدیک به ۲۰ سال به قدرت او خاتمه بخشند.

در این نمایشگاه تابلوی پرتره‌ای از دوک ولینگتون، این سرباز متولد دوبلین اثر فرانسیسکو گویا که در همان سال جنگ واترلو کشیده شده است نیز به نمایش گذاشته خواهد شد. این نقاشی به عنوان طرح روی اسکناس 5 پوندی برای سال‌ها مورد استفاده قرار گرفت.

یکی از نوادگان در قید حیات دوک ولینگتون، «مارکیزِ دورو»(Marquess of Douro) در برپایی این نمایشگاه دست داشته و در میان اشیایی که از میراث خانوادگی دوک به این نمایشگاه قرض داده شده است، عکسی از دوک که در سال 1844 گرفته شده نیز وجود دارد.

دوک ولینگتون در سال 1828 مقام نسخت وزیری را با بی میلی پذیرفت. با این حال او به داشتن حکومتی قوی و مقتدر اعتقاد داشت. مخالفت او با مجلس باعث منفوری او در چشم مردم شد و پس از آن که او برای جلوگیری از یورش مردم به داخل خانه اش بر پنجره‌ها کرکره‌های آهنی کشید، به «دوک آهنی» معروف شد.
 

پریا پورمند
برگرفته از
مرد پشت افسانه
لینک کوتاه

دیدگاه