خواندن افکار پنهانی مغز

نویسنده:

۱۲:۳۶:۳۶

این سیستم بدین معنی است که افکار درونی شما دیگر خصوصی نیستند. محققان از یک سری افراد دعوت کردند تا در فرآیند آزمایش این دستگاه شرکت کنند. این افراد یک متن را یکبار با صدای بلند و بار دیگر درون ذهن خود خواندند. دانشمندان فعالیت مغز این افراد را در حین خواندن بررسی کردند و به دنبال الگوهای مرتبط گشتند.

گرچه این کار فراتر از جاسوسی افکار پنهانی شما است، اما روش بسیار مهمی برای برقراری ارتباط برای افرادی است که توانایی صحبت کردن را به هر دلیلی از دست داده‌اند. شاید با پیشرفت این فناوری در آینده بتوانیم گوشی‌های هوشمند، کامپیوترها و دستگاه‌های دیگر را با استفاده از قدرت ذهنمان کنترل کنیم.

Brian Pasley
از این دانشگاه به سایت New Sceintist گفت: «زمانی که در حال خواندن یک روزنامه یا کتاب هستید، در واقع صدایی را درون ذهن خود می‌شنوید. ما سعی داریم فعالیت‌های مغزی مرتبط با این صدا را رمزگشایی کنیم تا یک جایگزین پزشکی برای این صدا ایجاد کنیم تا کسی که فلج شده بتواند صحبت کند». طبق نظریه Pasley و گروهش، کلماتی که می‌شنویم باعث می‌شوند مغز ما همان فعالیتی را داشته باشد که به هنگام صحبت دارد.

سخت‌افزار موردنیاز برای این رمزگشایی پیچیده هنوز در مرحله تولید قرار دارد و به اندازه کافی دقیق نیست که بتوان در خارج از محیط آزمایشگاه آن را به کار برد. اما نشانه‌های حاصل از آزمایش امیدوارکننده هستند. Pasley می‌گوید: «داده‌های به دست آمده از این دستگاه هنوز ابتدایی هستند و در حال حاضر بر روی بهبود این داده‌ها کار می‌کنیم». همچنین این محققان به دنبال بررسی تأثیر گوش دادن به آهنگ یا موسیقی بر روی مغز هستند.

در حال حاضر، این فناوری تنها در صورتی که افراد مورد آزمایش برای مدتی به دقت مورد نظارت قرار گیرند، کار می‌کند و الگوریتم‌های بنیادی سیستم برای افراد مختلف متفاوت است. به هر حال، اگر در آینده، دستگاهی ایجاد شد که ذهن را به طور کامل می‌خواند، یادتان باشد که این مطلب را برای اولین بار در اینجا خواندید.  

پریا اقدامی
 

برگرفته از
مغز
لینک کوتاه

دیدگاه