۵ نکته برای ایجاد تعادل بیشتر بین کار و زندگی

نویسنده:

۰۲:۵۵:۴۷

 
اگر حس می‌کنید که بیش از حد کار می‌کنید و نیازهای شغلی و زندگی شما بیش از همیشه چالش‌برانگیز شده‌اند، باید بگوییم که شما تنها نیستید.
دکتر رابرت بروکس، روانشناس و یکی از نویسندگان کتاب قدرت انعطاف پذیری: دستیابی به تعادل، اعتماد به نفس و قدرت شخصی در زندگی شما (The Power of Resilience: Achieving Balance, Confidence, and Personal Strength in Your Life) می‌گوید: «بسیاری از مردم به سختی می‌توانند بین کار و زندگی خود تعادل برقرار کنند زیرا ممکن است در محل کار تنزل درجه داشته باشند یا از آنجا اخراج شوند. آنها می‌ترسند چنین اتفاقی برایشان بیفتد. به همین علت، ساعات بیشتری را به کار اختصاص می‌دهند.
بروک می‌گوید: «اما اگر کنترل زیادی روی ساعات کاری خود ندارید می‌توانید از خودتان بپرسید که: با چه روش‌های دیگری می‌توانم در زندگی احساس لذت کنم؟ باید زمان و توجه خود را روی چیزهایی متمرکز کنید که می‌توانید آنها را کنترل کنید.»
در اینجا 5 روش به شما می‌آموزیم تا با کمک آنها بتوانید تعادل بیشتری در زندگی روزمره خود ایجاد کنید.

۱- در برنامه خود زمانی را برای استراحت اختصاص دهید
وقتی برای طول هفتۀ خود برنامه‌ریزی می‌کنید، زمانی را برای گذراندن با خانواده و دوستان در برنامه خود بگنجانید تا بتوانید خود را شارژ  و تقویت روحیه کنید. اگر شبی را در تقویم برای سپری کردن با همسرتان یا بازی سافتبال با دوستان علامت زده‌اید، یعنی کاری در هفته دارید که مشتاقانه منتظرش هستید و انگیزه‌ای فوق‌العاده برای مدیریتِ خوب زمان خواهید داشت؛ پس نباید آن را کنسل کنید.
لارا استک، کارشناس بهره‌وری در دنور و نویسنده کتاب َاَبرتوانا: 6 کلید برای انجام بهترین کار تولیدی (SuperCompetent: The Six Keys to Perform at Your Productive Best) می‌گوید: «این کار به شما کمک می‌کند تا در مورد برنامه‌ریزی خود فعال باشید. وقتی من با دوستم به گردش می‌روم، هر دو تلفن همراهمان را خاموش می‌کنیم و ملاقات بعدی را در تقویم برنامه‌ریزی کرده و آن را به ماه بعد موکول می‌کنیم.»
استک برنامه‌ای را به بعد از ظهرِ یک‌شنبه‌ها و گذراندن با خانواده خود تنظیم می‌کند و می‌گوید: «ما این کار را انجام می‌دهیم به این دلیل که اگر برنامه‌ای در تقویم نبود، زمان هدر نرود و آخر هفته را بدون سپری کردن با آنها و خوش‌گذراندن با آنها به اتمام نرسانده باشیم.»
مایکل نیتارت، بازیگر و تهیه‌کننده تبلیغات تلویزیونی در شهر نیویورک، سه ساعت قبل از ترک منزل و رفتن به سرکار از خواب بیدار می‌شود. بنابراین، او می‌تواند پیاده‌روی کند و زمان بیشتری را با همسر و فرزند خود سر کند.
او به وب‌سایت WebMD گفت: «بیشتر دوستان من از خواب بیدار می‌شوند، دوش می‌گیرند و به سر کار می‌روند و اغلب از این شکایت دارند که اصلا برای انجام هیچ کاری زمان ندارند. من پی بردم که اگر سه ساعت قبل از رفتن به سر کار از خواب بیدار شوم یک روزِ کاری با بازده و بهره‌وری و نشاط بیشتر خواهم داشت. به راحتی می‌توانم ببینم که اوضاع  با زمانی که مثل بقیه بودم فرق کرده است.»

۲- فعالیت‌هایی که وقت و انرژی شما را هدر می‌دهند متوقف کنید
دکتر مریلین پادر-یورک، روانشناس و مربی اجرایی در نیویورک و کانکتیکات، می‌گوید: «بسیاری از مردم زمان خود را صرف کارهایی می‌کنند که هیچ ارزشی ندارد؛ مثلاً بیشتر وقت خود را در محل کار با همکاری می‌گذرانند که مدام در حال شایعه‌پراکنی و عقده‌گشایی است.» او توصیه می‌کند که چنین فعالیت‌هایی که در واقع نه در جهت پیشبرد زندگی شخصی هستند و نه کار شما، متوقف کنید و زمان کمتری را با آنها سپری کنید.
اگر آگاهانه در تلاش هستید که مدت زمانی وقت‌گذرانی در وب و شبکه‌های اجتماعی، تماس‌های شخصی یا چک کردن حساب‌های بانکی را محدود کنید شاید بتوانید محل کار خود را زودتر ترک کنید. استاک می‌گوید: «ما اغلب درگیر این عادت‌هایی هستیم که نادانسته هیچ بازدهی ندارند.»

۳- به کارهای خود دوباره فکر کنید
در مورد اینکه آیا می‌توانید تمام کارهای وقت‌گیرخانه و امور دیگر بیرون از منزل انجام دهید خوب فکر کنید.
آیا می‌توانید خریدهای بقالی خود را به صورت آنلاین انجام داده و آنها را درب منزل تحویل بگیرید؟ یا کودکی را در خیابان برای چمن‌زنی استخدام کنید؟ تمام خشکشویی‌های خود را یکجا جمع کرده و در منزل یا محل کار انجام دهید؟ تمبرهای خود را آنلاین سفارش داده و نیاز به بیرون رفتن نداشته باشید؟ حتی اگر از لحاظ بودجه خیلی در مضیغه هستید، ممکن است متوجه شوید که زمانی را که صرفه‌جویی کردید ارزشش را داشته است.
استاک پیشنهاد می‌کند که خدمات تجاری با دوستان انجام دهید. کارهایی انجام دهید که از آنها لذت می‌برید یا کارهایی که به هر حال برای انجام آنها برنامه‌ریزی کرده‌اید.
استاک در ادامه گفت: «شما باید بتوانید خدمات باغبانی را با خدمات پرستاری از بچه عوض کنید و اگر دوست دارید غذا بپزید، چند وعده غذا را آماده کرده و در فریزر نگه دارید و آن را به دوست خود بدهید تا فرصت آن را داشته باشید که هدایای عید خود را باز کنید.»

۴- کمی تحرک داشته باشید
وقتی برنامه‌ای فشرده و سنگین دارید خیلی سخت است که زمانی را به ورزش اختصاص دهید، اما کارشناسان می‌گویند در نهایت این کار می‌تواند به نفع شما باشد و بتوانید سطح انرژی و توانایی تمرکز خود را افزایش دهید.
بروک در این باره گفت: «تحقیقات نشان می‌دهد که ورزش می‌تواند به شما کمک کند که بیشتر هشیار و گوش‌به‌زنگ باشید. من متوجه شده‌ام که من ورزش نمی‌کنم چون می‌خواهیم نیم ساعت بیشتر به نوشتن بپردازم. در این هنگام من اصلاً حس نمی‌کنم که آماده و هشیار هستم.»
به گفتۀ سامانتا هریس، وکیل یک سازمان بلامنفعه در فیلادلفیا، او در این اواخر دو یا سه بار در هفته صبح‌ها، قبل از بیدار شدن خانواده، به باشگاه می‌رود. او گفت: «این کار باعث شده من در تمام طول روز حس بهتری داشته باشم. من حس می‌کنم آمادگی ذهنی بیشتری و وقت بیشتری برای خودم دارم.»

۵- یادتان باشد که کمی آرامش اوضاع را بهتر می‌کند
خودتان را با این افکار آزار ندهید که نیاز به تغییرات بزرگ دارید تا تعادل را به زندگی خود باز‌گردانید. بروکس توصیه می‌کند که اهداف واقعی ایجاد کنید؛ مثلاً یک شب در طول هفته محل کار خود را زودتر ترک کنید.
وی در ادامه گفت: «کم‌کم کارهایی را به برنامه خود اضافه کنید که برای شما مهم هستند. شاید بتوانید یک ساعت در هفته به سرگرمی مورد علاقه خود مثلاً نجاری برسید یا سالی یک بار در تعطیلات آخر هفته با نامزد خود بیرون بروید.»
استاک به این نکته نیز اشاره کرد که حتی در طول یک روز پر تب و تاب، شما می‌توانید 10 الی 15 دقیقه از وقت خود را برای تجدید قوا کنار بگذارید. او این طور توصیه می‌کند: «دوش بگیرید، یک داستان بخوانید، قدم بزنید، موسیقی گوش کنید. شما باید کمی وقت برای کارهایی که از آنها لذت می‌برید اختصاص دهید.»

 
 

برگرفته از
کار و زندگی
لینک کوتاه

دیدگاه