خلق هنر با زباله‌های خیابانی

نویسنده:

۱۰:۱۷:۴۳

این هنرمند که متولد بارسلونا اسپانیاست از تشک‌های قدیمی، جعبه‌ها و کیسه‌های زباله برای خلق آثار رنگارنگش در خیابان‌های شهرهای اروپایی استفاده می‌کند. آثار و مجسمه‌های او، که همگی نوشته «هنر زباله است» را بر خود دارند، با استفاده از ظرف‌های یک بار مصرف غذا گرفته تا یخچال‌های از کار افتاده خلق شده‌اند.
«دِپاهارو» با خلق آثار هنری از اشیایی که ما آن‌ها را روزانه به خیابان‌ها می‌اندازیم، قصد نقد جامعه‌ای را دارد که همیشه دنبال «کمال» می‌گردد. او می‌گوید: "زیبایی آن بیرون هست، اما چیزهایی زشتی هم هستند که جزیی از محیط اطراف ما را تشکیل می‌دهند."

با اینکه آثار «دِپاهارو» مورد استقبال واقع شده‌اند، استفاده از زباله و پسماندها به معنی این است که چیدمان‌های او بیشتر از چند روز بیشتر عمر نمی‌کنند و توسط زباله جمع کن‌ها و مردم از بین می‌روند.

او معمولا شب هنگام، وقتی که مغازه‌ها بسته شده‌‌اند و زباله‌هایشان را در خیابان‌ها خالی کرده‌اند آثار خود را خلق می‌کند و زیاد به اینکه چه بر سر آثار هنریش می‌آید اهمیت نمی‌دهد.او می‌گوید: "البته که من نمی‌توانم همه آن‌ها را به خانه ببرم! اما فکر می‌کنم حالا که بیشتر شناخته شده‌ام کسانی هستند که می‌خواهند آن‌ها را ببرند و نگه دارند."
او در بازدید اخیرش از شهر لندن، در منطقه «بریک لِین» آثار خود را به نمایش گذاشت که برای وجود تعداد بالای هنرهای خیابانی مشهور است و توریست‌ها برای دیدن دیوار‌های نقاشی شده آن به تورهای گردشگری پول می‌پردازند.
عکس‌هایی از آثار «دِپاهارو» توسط  مردم خوش شانسی که آن‌ها را دیده‌اند، در شبکه‌های اجتماعی با هشتگ «#artistrash» پخش شده است. «دِپاهارو» اینترنت را «گالری بزرگی» توصیف می‌کند که به آثارش بقا و تداومی می‌دهد که آن‌ها در دنیای واقعی ندارند.
 
 
پریا پورمند
 
برگرفته از
زباله‌های خیابانی
لینک کوتاه

دیدگاه