کنار زدن سامسونگ و کسب رتبه اول برترین برند موبایل چین توسط اپل

نویسنده:

۱۲:۱۴:۲۵


پس از مدتها حکمرانی سامسونگ بر بازار چین، بالاخره این شرکت جایگاه خود به عنوان برند شماره یک بخش موبایل بازار چین در سال جاری را به شرکت سازنده آیفون‌ها تسلیم کرد. بر اساس گزارش رتبه‌بندی «شاخص قدرت برند چین  ۲۰۱۴» که روز گذشته توسط مرکز تحقیقات برند چین منتشر شد، اپل اکنون برند صدرنشین بازار موبایل این کشور است.
 
شرکت کره‌ای ساکن ایالت سوان (سامسونگ) از سال ۲۰۱۲ تا کنون همواره در جایگاه نخست این بازار ایستاده بود. 
 
البته لازم به ذکر است مرکز تحقیقات برند چین این آمار را با نظرسنجی از کاربران منتشر نموده است. آنها با جمع‌آوری اطلاعات و پرسش از ۱۳۵هزار چینی در ۳۰ شهر این کشور که بین ۱۵ تا ۶۰ سال سن داشتند، به این نتیجه رسیدند. در واقع این آمار بر اساس میزان فروش شرکتها سنجش نمی‌شود، بلکه معیار آن میزان آگاهی، شناخت و وفاداری کاربران به یک برند است.
 
این گزارش می‌گوید سامسونگ با تمرکز زیاد بر کسب سهم بازار چین، متاسفانه وفاداری کاربران و مشتریانش را از دست داده و دیگر در رتبه اول برندهای قدرتمند بازار موبایل این شرکت جایی ندارد. سامسونگ با کسب ۲۴.۶ امتیاز بیشتر نسبت به سال گذشته، اکنون در این گزارش امتیاز ۵۶۶.۶ را دارد. اما این میزان برای کسب جایگاه برترین برند چین کافی نبوده است. و بزرگترین رقیبش (اپل)‌ توانسته با کسب ۵۶۸.۵ امتیاز در جایگاه نخست قدرتمندترین برند چین در بخش موبایل بایستد.
 
مرکز تحقیقات برند چین می‌گوید: «اگر شرکتها تمرکز بیش از حدی بر سهم بازار داشته باشند، در حالی که چندان اهمیتی برای نگرانی‌های مشتریان‌شان قایل نیستند، باعث می‌شود در مدیریت برندشان با مشکل روبرو شوند.»
 
البته طبق این گزارش، سامسونگ پس از ۴ سال همچنان حکومتش بر بازار تلویزیونهای رنگی چین ادامه می‌دهد و از نظر کاربران برترین برند است. همچنین برای سومین سال متوالی برند برتر بازار مانیتور شناخته شده است.
 
در بازار دوربین‌های دیجیتال، دوربینهای ویدیویی دیجیتال و لپ‌تاپ چین هم سامسونگ سومین برند قدرتمند این کشور در ۲۰۱۴ شناخته شده است.   
 

عباس واحدی

 
برگرفته از
رتبه اول برترین برند موبایل
لینک کوتاه

دیدگاه