سرقت دروازه آهنی با علامت ننگین «کار برای آزادی»

نویسنده:

۰۱:۴۰:۰۹

پلیس روز یکشنبه گفت، دروازه آهنی با علامت ننگین "کار برای آزادی" (Arbeit macht frei: Work will set you free) در اردوگاه سابق کار اجباری نازی‌ها در داخائو در جنوب آلمان دزدیده شده است. پلیس در بیانیه‌ای اعلام داشت، سرقت دروازه فرفورژه تاریخی، با اندازه‌های دو متر در یک متر، ظاهرا در طول شب اتفاق افتاده است.

این منطقه هیچ گونه سیستم نظارتی نداشته، اما همیشه توسط ماموران امنیتی تحت نظارت بوده است و سرقت ظاهرا در بین زمان جابجایی شیفت آن‌ها، از اردوگاه صورت گرفته است. پلیس‌ منطقه برای دریافت اطلاعات به هر شاهدی که ممکن است صحنه را دیده باشد، متوسل شده‌اند. رئیس بنیاد مناطق یادبود در ناحیه بایرن و مقام منتخب، "کارل فرلر" (Karl Freller)، از این سرقت به نام "عملی فرومایه" یاد می‌کند.

اردوگاه کار اجباری داخائو، در سال 1933، کمتر از دو ماه پس از این‌که آدولف هیتلر صدراعظم آلمان شد، در چند کیلومتری مونیخ باز شده بود. در ابتدا این زندان به عنوان یک مکانی برای زندانیان سیاسی بود، بعد از آن در جنگ جهانی دوم به یک اردوگاه مرگ برای کشتن بیش از 41000 یهودی تبدیل شد. بعدها اردوگاه، توسط نیروهای ایالات متحده در تاریخ 29 آوریل سال 1945 آزاد شد. امروزه 800000 بازدید کننده هر سال از سراسر جهان از اردوگاه دیدن می‌کنند.

همین علامت "کار برای آزادی" در اردوگاه آشویتس بیرکناو لهستان، در سال 2009 به سرقت رفته بود. مغز متفکر سرقت، نئونازی‌ سوئدی آندرس هوگستروئم، برای دو سال و نیم به زندان افتاد.
 

یاسمن فراهانی فرد

برگرفته از
کار برای آزادی
لینک کوتاه